Zničení Kachovky ohrožuje chlazení jaderné elektrárny v Záporoží

Záporožská jaderná elektrárna používala k chlazení reaktorů vodu z Kachovské přehrady. Po jejím zničení je chlazení ohroženo.

Záporožská jaderná elektrárna

Záporožská jaderná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Záporožská jaderná elektrárna
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) pečlivě sleduje situaci v jaderné elektrárně Záporoží poté, co došlo ke zničení Kachovské přehrady. Hned v úterý vydala IAEA prohlášení, že „Záporožská jaderná elektrárna nepředstavuje po zničení přehrady bezprostřední jaderné riziko.

Jaderná elektrárna v Záporoží, která je od března 2022 pod ruskou okupací, je závislá na vodě z přehrady. Využívá ji ke chlazení reaktorů. Ruské síly používají elektrárnu jako vojenskou základnu k opakovaným útokům na území Ukrajiny.

Na začátku května IAEA varovala, že situace v elektrárně je „stále více nepředvídatelná a potenciálně nebezpečná“ kvůli častosti ostřelování v blízkosti. Nyní po zničení Kachovky IAEA uvádí, že je chladící nádrž v jaderné elektrárně v ohrožení. Organizace pro jadernou bezpečnost tvrdí, že ztráta chladící nádrže by nemusela být katastrofální, protože by se mohly použít jiné zdroje vody, jako jsou čerpadla, aby se předešlo roztavení paliva a případnému úniku radioaktivity.

Autor: Šimon Mitro

Související

volejbalUkrajina.jpg
Ostatní

Volejbalistky nebyly mentálně silné

foto5_914
Domácí

Investujme do armády, musíme se chystat na válku s Ruskem, tvrdí Řehka

profimedia-0806727586
Zahraniční Válka na Ukrajině

Už ani náboj Ukrajině. Polsko chce vyzbrojovat hlavně svou armádu

4c9BYC
Zahraniční

Ostře sledované projevy. Na summitu OSN řečnil Zelenskyj i Lavrov