Spojené státy se vrací k síťové neutralitě

Americká Federální komise pro spoje přijala rozhodnutí o obnovení pravidel síťové neutrality.

síťová neutralita

Ilustrační foto.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Flickr

Síťová neutralita, tedy princip zaručující otevřený internet bez vnějších zásahů, se vrací. Federální komise pro spoje (FCC) ve čtvrtek schválila obnovení pravidel, která mají znovu zajistit otevřený a spravedlivý přístup k internetu. Toto rozhodnutí reprezentuje obrat oproti politice předchozí administrativy, která síťovou neutralitu zrušila.

FCC věří, že každý spotřebitel si zaslouží rychlý, otevřený a spravedlivý přístup k internetu. Předsedkyně komise, Jessica Rosenworcel, kritizovala minulou FCC za zahození autority a rozhodnutí, že širokopásmové připojení nepotřebuje dohled.

Síťová neutralita zaručuje, že poskytovatelé internetových služeb nesmí blokovat nebo zvýhodňovat určití obsah nebo aplikace. Toto opatření se především dotkne operátorů AT&T, Comcast, Spectrum a Verizon. FCC také nařídila čínským telekomunikačním společnostem, aby ukončily služby širokopásmového přístupu k internetu ve Spojených státech.

Obnovení pravidel síťové neutrality bylo prioritou prezidenta Joea Bidena, který vyzval FCC k tomuto kroku. Demokraté získali kontrolu nad komisí loni v říjnu, což umožnilo prosazení těchto pravidel. Republikáni tvrdí, že pravidla síťové neutrality brání inovacím a snižují investice, ale demokraté tento názor odmítají.

Síťová neutralita

  • Princip rovnoprávnosti přenášených dat po internetu. Zabraňuje poskytovatelům internetu zvýhodňování nebo naopak zpomalování či blokování přístupu na vybrané internetové stránky nebo k vybranému obsahu.
  • Konečný uživatel tak má plně ve své dispozici způsob, jakým využije své datové připojení.

Autor: Šimon Mitro

Související

GQ5AIW-XkAAA9ab
Zahraniční

Assange je volný! Místo trestu smrti ho Velká Británie pustila na svobodu

profimedia-0884079865
Zahraniční

Napětí mezi Ruskem a USA roste. Pentagon nabádá ke střelbě na ruské cíle

GQrKjhHWAAAsOkj
Zahraniční

Žena se pokusila utopit tříletou holčičku, protože má mámu muslimku

GQyD8ONbwAAbilm
Zahraniční

Izrael vybombardoval uprchlický tábor. Zároveň viní USA ze zadržování zbraní