Babí léto se pomalu loučí, sezóna chřipek nastupuje
Nástup podzimu s sebou každoročně přináší i nárůst počtů nemocných. Přibývá marodů s chřipkou nebo covidem.
Nástup podzimu s sebou každoročně přináší i nárůst počtů nemocných. Přibývá marodů s chřipkou nebo covidem.
Bakteriální, vysoce nakažlivá infekce je nejrizikovější pro neočkované nebo neúplně očkované malé děti. Hrozí u nich rozvoj závažných komplikací, zejména zápal plic nebo zvýšený tlak v plicích s následným rizikem srdečního selhání.
Skoro tři miliony vakcín pro následující tři roky. Tolik by jich mělo dorazit do České republiky.
Výskyt černého kašle v České republice narůstá. Toto vysoce infekční onemocnění postihující plíce a dýchací cesty ohrožuje zejména novorozence před očkováním povinnou hexavakcínou. Ochránit je může přeočkování rodičů, u ženy ideálně už v těhotenství.
Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka je k dispozici vakcína na nejnovější typy koronaviru. Objevuje se ale už i další mutace, na kterou by nemusela zcela působit.
Přestože covid už patří mezi běžné nemoci, očkování proti němu nekončí. Evropské úřady dokonce schválily novou vakcínu proti současné variantě omikron.
Států, které vyžadují certifikáty o očkování proti koronaviru, ubývá. Přesto se někteří lidé nechávají před cestou do zahraničí očkovat.
Únava, neurologická poškození, ale i problémy se srdcem, to jsou nejčastější obtíže, se kterými denně přicházejí stovky pacientů očkovaných proti covidu-19 do univerzitní nemocnice v německém Marburgu. Zřídili tam pro ně postvakcinační ambulanci.
Rizikové skupiny se mohou dobrovolně naočkovat proti opičím neštovicím, vakcíny jsou dostupné na deseti místech v Česku.
Téměř po třiceti letech zaznamenali loni lékaři pět případů záškrtu, letos evidují zatím jeden. Kožní a respirační formy záškrtu oznámila řada evropských zemí. Lékaři upozorňují, že očkování z dětství přestává působit asi po deseti letech.