Podporu zkrácených úvazků využilo přes 23 tisíc zaměstnavatelů

Slevu na pojistném za zkrácené úvazky od počátku roku využilo přes 23 tisíc zaměstnavatelů.

společnost

Ilustrační foto.
Zdroj: Pxfuel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pxfuel

Od února může zaměstnavatel uplatnit slevu na pojistném za zkrácené úvazky ve výši pěti procent z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců. Sleva je určena pro osoby, jejichž životní situace jim neumožňuje pracovat na plný úvazek. Tedy konkrétně na lidi starší 55 let, studenty, pracovníky do 21 let, čerstvě rekvalifikované či zdravotně postižené. Slevu od února uplatnilo přes 23 tisíc zaměstnavatelů na téměř 100 tisíc zaměstnanců.

Naším cílem je maximálně usnadnit uplatnění na trhu práce všem, kteří mohou mít obtíže s hledáním zaměstnání nebo z nějakého jiného důvodu nemohou pracovat na plný úvazek. Velmi dobrou zprávou je, že firmy tuto možnost stále častěji využívají. MPSV má nyní k dispozici exkluzivní data, která to potvrzují,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Z našich údajů vyplývá, že po zavedení slevy na pojistném vzniklo přibližně 8 tisíc nových pracovních úvazků a zhruba 85 procent osob, za které je sleva uplatňována, byla v předchozím roce zaměstnána u totožného zaměstnavatele,“ přiblížil František Boháček, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení.

Častěji je sleva uplatňována za ženy (73 %). Nejčastěji jsou slevy na dani uplatňovány za zaměstnance starší 55 let (39 %) a zaměstnance pečující o dítě mladší deseti let (38 %).

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: MPSV

Související

profimedia-0717645609
Domácí

Milostivé léto letos využilo 143 tisíc živnostníků

friam
Ekonomika

Jednotné měsíční hlášení pomůže zaměstnavatelům

stáří
Ekonomika

Stát by měl zatraktivnit částečné úvazky, aby pracovalo více seniorů, uvádí firmy

společnost
Ekonomika

Zaměstnavatelé budou propouštět dohodáře