Přesně před 165 lety vyšlo vědecké dílo přírodovědce Charlese Darwina O původu druhů, které změnilo pohled na vznik života na Zemi. Jeho teorie přirozeného výběru odhalila, jak se druhy vyvíjejí díky adaptacím na prostředí.
Tento proces postupně mění genetické složení celého druhu. Darwin čerpal důkazy pro svou teorii během pětileté plavby na lodi HMS Beagle, kdy studoval přírodu v různých koutech světa, včetně Galapág, Nového Zélandu a dalších oblastí.
Darwinova teorie vycházela z dřívějších myšlenek jeho dědečka, vědce Erasma Darwina, a francouzského přírodovědce Jean-Baptiste Lamarcka, který už v 19. století naznačil možnou evoluci druhů. Přesto to byl až Darwin, kdo přinesl vědecky podloženou a systematickou teorii o vývoji živých organismů. Počátečním problémem bylo, že Darwinova teorie byla v přímém konfliktu s biblickým výkladem stvoření světa, což ho vedlo k obavám o její zveřejnění.
V roce 1858, když Darwin stále váhal s publikováním, publikoval jeho současník Alfred Russel Wallace podobný výzkum. O rok později společně představili svou teorii veřejnosti. Když Darwin konečně publikoval O původu druhů, kniha okamžitě vzbudila obrovský zájem a byla vyprodána. Zatímco vědecká veřejnost přivítala Darwinovu teorii jako revoluční, mnozí křesťané ji považovali za kacířskou.
I když byl Darwinův pohled na evoluci na konci jeho života široce akceptován, kontroverze nad jeho názory pokračovaly i po jeho smrti v roce 1882. Darwinovo dílo bylo uznáno jako základ pro rozvoj vědecké teorie evoluce, která byla později upravena díky genetice a molekulární biologii. Jeho myšlenky však zůstávají v centru vědeckého bádání dodnes.