Výdaje na výzkum rostou. Dosáhly téměř 140 miliard korun
V loňském roce bylo v Česku na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 139,7 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 4,8 procenta.
V loňském roce bylo v Česku na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 139,7 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 4,8 procenta.
Výzkumy, na kterých se podíleli čeští vědci, prokázaly posuny rostlinných druhů na západ a pokles rozmanitosti bobovitých rostlin, což může mít vážné ekologické důsledky.
Vědci z Izraele pěstují biblický strom, který byl nespíš jednou z nejcennější rostlin své doby. Semínku, které zasadili v roce 2011 bylo víc než tisíc let. Dnes už má tři metry.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR se zaměřili na výzkum léků proti trichomoniáze, infekční nemoci způsobené parazitem Trichomonas vaginalis.
Vědci se chystají přivést zpět na svět mamuta srstnatého i další vyhynulé živočichy. Projekt financuje americká zpravodajská agentura CIA, mezi sponzory je i řada celebrit.
Finská observatoř před sedmi lety zaznamenala podivné rádiové vlny, hvízdavé tóny, které se objevovaly celou noc. Tyto vlny pocházejí z bleskových výbojů. Českým vědcům se nyní podařilo poprvé prozkoumat jejich původ a vlastnosti.
Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR vyvinuli revoluční látku, která by mohla zásadně změnit léčbu obezity a Alzheimerovy choroby.
Čeští vědci identifikovali u čiroku pyl s neobvyklými vlastnostmi, který by mohl přinést revoluci v šlechtění odolnějších zemědělských plodin.
Vědci vyvíjejí povrchy, které zabrání růstu nebezpečných biofilmů. Tyto neviditelné vrstvy mikroorganismů, které mohou obsahovat bakterie či kvasinky, představují závažný problém v medicíně i průmyslu.
Jak uchovat pro další generace ohrožené nebo pro naší planetu důležité druhy organismů? Multinárodní tým odborníků přišel s návrhem uložit jejich DNA na povrchu Měsíce. Bezpečné lunární úložiště by je mohlo uchránit před katastrofami na Zemi.