Osmdesát let stará smlouva dala zemi komunistům a vzala Podkarpatskou Rus
V okamžiku, kdy Edvard Beneš a Josif Stalin přesně před 80 lety podepsali československo-sovětskou smlouvu, zpečetili tím osud země na dlouhá léta.
V okamžiku, kdy Edvard Beneš a Josif Stalin přesně před 80 lety podepsali československo-sovětskou smlouvu, zpečetili tím osud země na dlouhá léta.
České politické špičky skončily v hotelovém krytu v ukrajinské metropoli. Od brzkého rána podniká ruská armáda rozsáhlé dronové útoky na Kyjev.
Rudolf Slánský zažil v roce 1951 strmý politický pád, který vyústil v jeho zatčení 23. listopadu téhož roku. S želízky na rukou pak už vedla cesta jedním směrem, na šibenici.
Kolem ruského vůdce Vladimira Putina už vyrostl kult osobnosti skoro jako za Stalina. Ostatně krvavý diktátor byl jediný, kdo strávil jako vůdce Ruska ve funkci delší čas než Putin.
Američané přišli s tvrzením, že Rusko nechává popravovat své vojáky, kteří neuposlechnou rozkazy ohledně války na Ukrajině. Za vlády Josifa Stalina to byla běžná praxe.
Na sudetské pohraničí měl Adolf Hitler zálusk už delší dobu a provokatérské akce z léta 1938 tomu nasvědčovaly. Západní mocnosti ale věřily, že pokud mu československé území dají, zachrání tím mír.
Rusové v průzkumu zvolili svou nejoblíbenější politickou osobnost minulosti. Kromě Josifa Stalina, který obsadil třetí místo, bodovali i další politici sovětské éry jako Lenin či Brežněv.
Město Bor v novgorodské oblasti se bude pyšnit jedním nej. Bude v něm totiž největší muzeum v Rusku zasvěcené Stalinovi.
Obrat směrem na Sovětský svaz prohrál Adolfu Hitlerovi druhou světovou válku. První krok k tomu učinil přesně před 82 lety, 22. června 1941.
Před 75 lety se Klement Gottwald stal československým prezidentem. V následujících pěti letech zemi šéfovali spíš sovětští poradci podle toho, jak si to přál sovětský vůdce Stalin.