Americko-britské útoky na Jemence zdražují ropu. Barel stojí 80 dolarů
Ropa kvůli útokům na jemenské povstalce zatím zdražila mírně. Vývoj cen je ale silně nepředpokládatelný, zejména pokud se do války na Blízkém východě silněji vložil Írán.
Ropa kvůli útokům na jemenské povstalce zatím zdražila mírně. Vývoj cen je ale silně nepředpokládatelný, zejména pokud se do války na Blízkém východě silněji vložil Írán.
Útok americko-britského letectva na cíle v Jemenu vyvolává ve světě protichůdné reakce. Česká republika se ale jednoznačně postavila za své západní spojence.
Skrze Rudé moře proudí patnáct procent světové námořní dopravy, kterou komplikují útoky jemenských povstalců, proti nimž nyní spojenci zakročili. Odborníci však varují před možnou další válkou podobnou té v Afghánistánu.
Jemenští Húsíové už zamotávají hlavy i světovým mocnostem. Zasedne kvůli nim Rada bezpečnosti OSN a Spojené státy jim hrozí odvetnými akcemi, pokud nepřestanou s ostřelováním obchodních lodí.
Američanům už začíná s jemenskými separatisty docházet trpělivost. Kromě toho, že sestřelili dvě rakety mířící na dánskou loď, potopily jim i tři malá plavidla.
Indie bude bránit své obchodní lodě proti útokům Jemenců. Do oblasti vysílá armádní techniku.
Vody Rudého moře údajně brázdí íránské špionážní plavidlo. Jeho prostřednictvím údajně jemenští Húsíové dokáží přesně zasáhnout lodě, které chtějí proplout úžinou Báb al-Mandab.
Lodě řady západních zemí se začaly kvůli útokům jemenských Húsíů vyhýbat Rudému moři a raději obeplouvají celou Afriku. To však není dobré pro ekonomiku. Kvůli útokům Jemenců zdražuje i ropa.
Plavební společnosti západních zemí ruší dopravu přes Rudé moře. Tento krok činí v souvislosti s útoky jemenských Húsíů na lodě plující oblastí.
Radikální islamistická skupina jemenských Húsíů o sobě dává vědět stále hlasitěji. V noci na dnešek zasáhla norský tanker, který začal hořet.