čtvrtek 30. listopadu 2023

Werich před 55 lety emigroval do Vídně. Zůstat v exilu ale nechtěl

Posledních deset let života mohl Jan Werich prožít ve Spojených státech. Rozhodl se však zůstat věrný Československu.

1ec38f4d-6f2d-451e-98a1-c349071c0963

Jan Werich
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Jan Werich
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Legendární český herec Jan Werich byl jednou z tváří Pražského jara a televizní pořad Co tomu říkáte, pane Werich?, kde se herec vyjadřoval k přešlapům minulosti, zejména k praktikám komunistické strany v padesátých letech, se těšil velké oblibě. Nakonec Werich podepsal i dokument Dva tisíce slov, jež se vymezoval vůči Akčnímu programu KSČ, což mu po invazi vojska Varšavské smlouvy v srpnu 1968 značně přitížilo. Krátce poté se Werich rozhodl pro emigraci, kterou také 6. září 1968, tedy přesně před 55 lety, uskutečnil. V exilu ale nakonec nezůstal.

V září 1968 herec zamířil do Vídně, kde se sešel se svým hereckým kolegou z první republiky Jiřím Voskovcem, s nímž ve třicátých letech utekl před Hitlerem do Ameriky. Voskovec ho přemlouval, aby se nevracel do Prahy a odjel s ním do Ameriky. Werich jej poslechl a ačkoliv se do Prahy na skok vrátil, bylo to jen proto, aby si vyřídil víza a ještě v době otevřených hranic za Voskovcem do Ameriky skutečně odletěl. Ve Spojených státech Werich nakonec nezůstal a na začátku sedmdesátých let byl už zpět v Praze. Kvůli svému podpisu pod manifestem Dva tisíce slov ale nesměl vystupovat. Jediným snímkem, kde po své dočasné emigraci hrál, byl pohádkový seriál Pan Tau.

Přestože Werich v roce 1977 podepsal Antichartu, což bylo souhlasné provolání umělců směrem k vládnoucí KSČ, k hraní se už nevrátil. Zemřel 31. října 1980.

Autor: Jan Skala

Související

Rosomák sibiřský
Zahraniční Fauna

Amerických rosomáků ubývá. Je z nich ohrožený druh

1280px-Henry_Kissinger_3_Shankbone_Metropolitan_Opera_2009
Zahraniční

Zemřel Henry Kissinger. Na jaře oslavil stovku, v létě byl v Číně

starý muž
Zahraniční Zdraví

Průměrná délka života v USA stoupá

Barrandovstudio_mainbuilding
Domácí

Stačila jedna návštěva v Americe. Havel začal stavět Barrandov před 92 lety