Nový tchajwanský prezident složil přísahu. Chce posilovat vztahy s USA

Tchajwanský prezident Laj Čching-te se ujal úřadu. Ve svém inauguračním projevu vyzval Čínu, aby ukončila vojenské zastrašování Tchaj-wanu.

profimedia-0874687091

Nový tchajwanský prezident Laj Čching-te
Zdroj: Profimedia

  • Nový tchajwanský prezident Laj Čching-te
  • Zdroj: Profimedia

Nový tchajwanský prezident Laj Čching-te, známý i pod anglickým jménem William Lai, složil v pondělí přísahu a oficiálně se ujal úřadu na příští čtyři roky. Od nového prezidenta se očekává, že bude udržovat silné vazby se Spojenými státy. Laj je od loňského ledna šéfem vládní Demokratické pokrokové strany (DPP) a od května 2020 působil jako viceprezident Tchaj-wanu. V letech 2017 až 2019 zastával funkci premiéra.

Nový prezident apeloval na Čínu, aby zastavila politické a vojenské nátlaky a spolupracovala na udržení míru a stability v regionu. Inaugurace se zúčastnili představitelé dvanácti států, které oficiálně uznávají Tchaj-wan. Americký ministr zahraničí Antony Blinken poslal novému prezidentovi blahopřání.

Laj při inauguraci zdůraznil, že budoucnost Tchaj-wanu mohou určovat jen jeho obyvatelé, a zároveň se vyslovil proti sjednocení s Čínou. Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii a vyhrožuje vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan však od roku 1949 funguje de facto nezávisle s vlastní vládou a demokratickým zřízením, zatímco Čína zůstává pod vládou jedné politické strany. Vládnoucí DPP je tradičně vnímána jako strana prosazující nezávislost Tchaj-wanu nebo minimálně zachování současného stavu.

Autor: Šimon Mitro

Související

pexels-ketut-subiyanto-4650303
Zahraniční LGBTQ

Thajsko zavede manželství pro všechny

severokorejské jaderné hlavice
Zahraniční

Čína navyšuje jaderný arzenál. V roce 2030 může konkurovat USA

GQPpAovWIAEBSF3
Zahraniční

Čína posiluje vliv v Jižní Americe. V Peru bude stavět obří přístaviště

profimedia-0750508700
Zahraniční

Čínská aktivistka za #MeToo dostala pětiletý trest, říkají její příznivci