Už ani náboj Ukrajině. Polsko chce vyzbrojovat hlavně svou armádu

Polsko už Ukrajině nebude dodávat zbraně a nemá zájem ani o její obilí. To jsou dva hlavní body, které provázejí současnou diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi.

profimedia-0806727586

Polský premiér Mateusz Moraweicki (19. 9. 2023)
Zdroj: Profimedia

  • Polský premiér Mateusz Moraweicki (19. 9. 2023)
  • Zdroj: Profimedia

Polský premiér Mateusz Morawiecki udělal rezolutní rozhodnutí v podpoře Ukrajiny při válce s Ruskem. Oznámil totiž, že jeho země končí s veškerou vojenskou podporou Kyjeva. Hlavním důvodem je podle něho vyzbrojování polské armády, která má ambice stát se po Rusku největším vojenským kolosem v Evropě a palebnou silou chce předstihnout Velkou Británii, Francii i Německo. Podle Morawieckiho musí nyní Polsko myslet na to, jak ubránit svou bezpečnost, a to těmi nejmodernějšími zbraněmi. Tranzit vojenské materiálu, který Ukrajině poskytují jiné země, však na svém území blokovat nehodlá.

Zahraniční pozorovatelé dávají prohlášení polského premiéra do souvislosti s projevem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na půdě OSN, který ostře kritizoval zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska. Kvůli jeho slovům si Polsko dokonce předvolalo ukrajinského velvyslance. Morawiecki k tomu podotkl, že Polsko Ukrajině může pomáhat k vítězství nad ruským barbarstvím, ale nemůže dopustit destabilizaci polského trhu, který by dovoz ukrajinského obilí způsobil.

Autor: Jan Skala

Související

20220331-zelenskyy-flickr-ac
Zahraniční

Zelenskyj nepožádal Ameriku o pomoc, není jasné proč

profimedia-0826873492
Zahraniční Válka na Ukrajině

Pokud Kongres nezakročí, USA přestanou pomáhat Ukrajině

President_of_Ukraine_met_with_the_Ukrainian_military_in_Bakhmut_and_presented_state_awards._(52713278630)
Zahraniční

Bod zlomu? USA nemají pro Kyjev peníze, Zelenskyj se hádá se svými jestřáby

F_9XnnTWkAAfSbW
Zahraniční

Ukrajinu čekají špatné časy. Myslí si to šéf NATO i prezident Zelenskyj