středa 2. dubna 2025

Sovětský svaz nemá s ČSR čisté úmysly. Toto tvrzení stálo generála Píku život

Přesně před 74 lety zemřel na popravišti generál Heliodor Píka. Vyvrcholil tím jeho léta trvající spor s vedením KSČ o sovětském vlivu na Československo.

Píka

Heliodor Píka v době, kdy byl uznávaným generálem.
Zdroj: Wikipedia

  • Heliodor Píka v době, kdy byl uznávaným generálem.
  • Zdroj: Wikipedia

Byl to první soud po vzoru moskevských monstrprocesů ze třicátých let na území tehdejšího Československa. V hlavní roli v něm stanul generál Heliodor Píka, rok a půl předtím Sověty oslavovaný válečný hrdina. I když se komunistická moc a zejména sovětští poradci specializovali hlavně na důstojníky, kteří za druhé světové války operovali pod vedením exilové vlády z Londýna, Černého Petra si vytáhl i Heliodor Píka, čímž se završil jeho několikaletý spor s Klementem Gottwaldem a Václavem Kopeckým, tedy špičkami KSČ. Ten se rozhořel za Píkova válečného působení v Sovětském svazu.

V srpnu 1941, tedy krátce po vstupu Sovětského svazu do války, Píka z Moskvy varoval československého prezidenta v exilu Edvarda Beneše o tom, že Sovětský svaz neusiluje o svobodné Československo, ale že v něm chce nastolit diktaturu proletariátu. To se brzy doneslo právě k uším Gottwalda a Kopeckého, kteří proti Píkovu působení v Moskvě protestovali. Semínka budoucího procesu už byla zaseta. Zbytek války pak Píka strávil po boku Ludvíka Svobody na válečném poli, i když jej s velením Rudé armády nepojilo vřelé přátelství, vrátil se v květnu 1945 domů jako hrdina. Byl povýšen na divizního generála, jmenován náčelníkem generálního štábu a dostal dvě sovětská vyznamenání. Jeho dny na svobodě se už krátily.

Pouhé čtyři dny poté, co komunisté uchopili v Československu moc, poslali Píku na zdravotní dovolenou. 1. června 1948 jej přeložili do výslužby a následně zatkli. Ve vykonstruovaném procesu čelil obvinění ze špionáže ve prospěch Velké Británie, z vlastizrady a velezrádné činnosti, Za to dostal 29. ledna 1949 trest smrti a 21. června téhož roku jej kat na nádvoří plzeňské věznice oběsil.

Paradoxní na celé situaci také je, že trest smrti mu navrhl prokurátor Karel Vaš, kterému Píka pomohl z jeho zajetí v sovětského gulagu. Milost mu zas odmítl doporučit Ludvík Svoboda, tedy Píkův nejbližší spolubojovník z druhé světové války.

Autor: Jan Skala

Související

Hans Christian Andersen
Ostatní Výročí

Mistr pohádek přinesl dětem malou mořskou vílu. Andersen se narodil před 220 lety

Americký prezident Richard Nixon (vpravo)
Zahraniční Výročí

Nixon před 55 lety zakázal reklamy na cigarety

Nový Textový dokument OpenDocument
Krimi Video

Japonec dostal miliony za téměř půl století za mřížemi

Germanwings
Zahraniční Výročí

Před 10 lety zahynulo 150 lidí při úmyslném pádu letadla v Alpách