Sardinie zachraní tradiční zemědělství stovkou Kyrgyzů

Sardinie bojuje s úbytkem obyvatel a postupnou ztrátou tradičního zemědělství. Záchranou by měla být stovka farmářů z Kyrgyzstánu.

Sardinie

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Druhý největší ostrov ve Středozemím moři přichází o obyvatele a tradiční farmáře. Mezi lety 2019 a 2020 klesl počet obyvatel na Sardinii o 76 tisíc na 1,5 milionu. Depopulace postihla především venkovské oblasti, kvůli čemuž se zdejší úřady obávají zániku ostrovních tradic, včetně typické produkce mléčných výrobků. Populace místních pastýřů stárne a mladí z ostrova migrují na italskou pevninu.

Místní úřady našly řešení v podobě pastýřů z Kyrgyzstánu. Sardinská pobočka národního svazu zemědělců (Coldiretti) uzavřela dohodu s kyrgyzskými úřady, aby poslaly přibližně stovku kyrgyzských zemědělců včetně jejich rodin na Sardinii, ve snaze udržet zemědělskou tradici.

Podle zástupců sardinské Coldiretti plánuje svaz přivést kyrgyzské pastýře, protože Kyrgyzstán má podobné pastýřské tradice jako Sardinie, kde se ovčí chov provozuje již po staletí. Kyrgyzští pastýři budou ubytováni ve venkovských centrech na Sardinii, kde nejprve projdou učňovským výcvikem, který by mohl později přerůst v dlouhodobou smlouvu. Budou také doprovázeni osobami, které jim pomohou začlenit se do místní kultury a komunit. První farmáři z Kyrgyzstánu by na Sardinii mohli přijet již v příštím roce.

Uprchlická krize z Afriky, která letos zasáhla Itálii v ještě větší míře než v předešlých letech, podle sardinské Caldiretti problém neřeší. Prý je obtížné najít dlouhodobé pracovníky v řadách afrických migrantů ochotné pracovat ve venkovských vnitrozemských oblastech Sardinie. Oproti tomu kyrgyzští pastýři jsou zvyklí žít v malých venkovských komunitách a dobře se vyznají v ovčáctví, uvedl svaz.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: EuroNews

Související

449F28E9-119B-4DB7-B3E4-DDDBBC21D61E
Ostatní Fauna

Záhada prořezaných pneumatik v italské vesnici: Pachatelem nebyla mafie, ale pes

Czech_President_Pavel_to_MEPs-_“If_Ukraine_fails,_so_will_we”_-_53234962267
Domácí

Ukrajině musíme dát, co potřebuje, říká Pavel. Už není kde brát, tvrdí Černochová

profimedia-0822735965
Domácí Česká politika

Prezidentský pár odletí pracovně do Itálie. Navštíví montovnu stíhaček F-35

grapes_lake_plant_nature_winegrowing_wine_rebstock_outlook-1384467
Ekonomika

Vinaři z jižní Evropy hlásí problémy. Může za ně nevyzpytatelné počasí