Osmihodinová pracovní doba začala být standardem před 110 lety

Historický milník v pracovní době. Henry Ford zavedl osmihodinové směny před 110 lety.

Ford Motor Company

Továrna na automobily Ford v roce 1914
Zdroj: Flickr

  • Továrna na automobily Ford v roce 1914
  • Zdroj: Flickr

Přesně před 110 lety, 5. ledna 1914 v Detroitu, zavedla automobilka Ford Motor Company revoluční změnu v pracovních podmínkách svých zaměstnanců. Směny byly zkráceny na osm hodin, což byl první krok směrem k novému standardu nejen v průmyslových odvětvích.

Henry Ford, zakladatel společnosti a vizionář v oblasti průmyslové výroby, zdůvodnil změnu potřebou zvýšit efektivitu výroby. Jeho revoluční montážní linky, kde se automobily skládaly na pásu, zjednodušily proces a umožnily rychlejší výrobu. Zavedení osmihodinové pracovní doby mělo zajistit, že zaměstnanci budou schopni udržet optimální produktivitu bez nadměrné únavy. Kromě osmihodinových směn zavedl Ford také pětidenní pracovní týden.

Díky tomu měli zaměstnanci více času na odpočinek, rodinu i a vlastní zájmy. Během první poloviny 20. století bylo běžné, že lidé pracovali často 10 a více hodin denně šest dní v týdnu. Fordovo rozhodnutí zavést osmihodinovou pracovní dobu mělo vliv na průmysl v celých USA. Osmihodinová pracovní doba se postupně stala standardem. S tím souviselo i následné hnutí zaměstnanců, kteří demonstrovali za zkrácení pracovní doby a lepší pracovní podmínky.

Autor: Šimon Mitro

Související

Albert Einstein
Zahraniční Výročí

Génius, který změnil svět fyziky. Einstein zemřel před 70 lety

Lidové_noviny,_1893-12-18,_č._2
Domácí Výročí

Lidové noviny měly pohnutý osud. Před 80 lety vyšly na dlouhou dobu naposledy

Záběr z filmu Ben Hur (1959)
Film a TV Výročí

Ben Hur ovládl před 65 lety Oscary. Jeho rekord nebyl překonán

Microsoft
Zahraniční Výročí

Z garáže na vrchol. Microsoft slaví 50 let