Němci sevřeli republiku do kleští. Háchu na Pražském hradě už vítal Hitler

Přesně před 85 lety došlo k okamžiku, kdy vůdce Německa vítal na Pražské hradě českého prezidenta. Symbolicky tak začala okupace, která trvala přes šest let.

ELE7e05ee_data7

Adolf Hitler na Pražském hradě 15. března 1939.
Zdroj: Vojenský historický ústav Praha

  • Adolf Hitler na Pražském hradě 15. března 1939.
  • Zdroj: Vojenský historický ústav Praha

„Osud českého národa je položen do rukou říšského kancléře,“ takovou větu vzkázal do Prahy ráno 15. března 1939 tehdejší český prezident Emil Hácha. Nejvyšší zástupci německé Třetí říše v čele s kancléřem Adolfem Hitlerem jej předchozí noci zlomili a Hácha, který během nátlaku utrpěl infarkt, nakonec po pohrůžce, že bude Praha i jiná česká města ihned bombardována, podepsal připravené dokumenty. Němci docílili, co chtěli a mohli tak Háchu poslat zpět do Prahy. Tam však spěchal i Hitler. Navíc nařídil, aby vlak s Háchou byl zdržován, protože se nechtěl připravit o ten teatrální výstup, kdy bude vítat českého prezidenta v jeho vlastní kanceláři.

Ve chvíli, kdy oba vlaky mířily z Berlína k Praze, už hranice překročila i německá armáda. Do republiky vtrhla ze severu, z jihu i ze západu a na sloupech po největších městech se začaly objevovat plakáty Rozkas pro obyvatele, psané hrozivou češtinou, kde vrchní komisař Johannes Blaskowitz hlásí, že z pověření Hitlera převzal moc nad zemí českou.

Hitler se s Háchou na Hradě sešel v podvečer, kdy si předtím jako takřka výhradní abstinent a vegetarián poručil vyhlášenou pražskou šunku a české pivo. Během jejich následujícího jednání podala československá vláda Rudolfa Berana demisi, aby následujícího dnes ten samý muž stanul v čele protektorátní vlády.

Autor: Jan Skala

Související

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto devastujícího zemětřesení na Haiti z ledna 2010.
Zahraniční Výročí

Od katastrofálního zemětřesení na Haiti uplynulo 15 let

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu