„Osud českého národa je položen do rukou říšského kancléře,“ takovou větu vzkázal do Prahy ráno 15. března 1939 tehdejší český prezident Emil Hácha. Nejvyšší zástupci německé Třetí říše v čele s kancléřem Adolfem Hitlerem jej předchozí noci zlomili a Hácha, který během nátlaku utrpěl infarkt, nakonec po pohrůžce, že bude Praha i jiná česká města ihned bombardována, podepsal připravené dokumenty. Němci docílili, co chtěli a mohli tak Háchu poslat zpět do Prahy. Tam však spěchal i Hitler. Navíc nařídil, aby vlak s Háchou byl zdržován, protože se nechtěl připravit o ten teatrální výstup, kdy bude vítat českého prezidenta v jeho vlastní kanceláři.
Ve chvíli, kdy oba vlaky mířily z Berlína k Praze, už hranice překročila i německá armáda. Do republiky vtrhla ze severu, z jihu i ze západu a na sloupech po největších městech se začaly objevovat plakáty Rozkas pro obyvatele, psané hrozivou češtinou, kde vrchní komisař Johannes Blaskowitz hlásí, že z pověření Hitlera převzal moc nad zemí českou.
Hitler se s Háchou na Hradě sešel v podvečer, kdy si předtím jako takřka výhradní abstinent a vegetarián poručil vyhlášenou pražskou šunku a české pivo. Během jejich následujícího jednání podala československá vláda Rudolfa Berana demisi, aby následujícího dnes ten samý muž stanul v čele protektorátní vlády.