Chlouba moderní Číny. Největší přehrada, největší betonová stavba planety a největší vodní elektrárna. To všechno je přehrada Tři soutěsky na řece Jang-c´-t´jang. Přesně před dvaceti lety, 1. června 2003, ač ještě nebyla stavba zcela dokončená, se toto vodní dílo začalo napouštět. Pro čínské představitelé se jednalo o akt vítězství, který následně značně proprali ve své propagandě. Pro obyčejné lidi žijící poblíž šlo doslova o katastrofu. Kolem milionu a půl lidí se muselo vystěhovat ze svých domovů a ze slibů, že se o ně stát postará, se splnila sotva polovina.
Přesídlení lidé, jejichž domovy zaplavila voda, dostali sice kompenzace, ty jim však sotva stačily na pořízení nového bydlení ve vzdálených oblastech a bez záruky pracovního uplatnění. Kvůli tomu se v Číně i v zahraničí začalo protestovat, ale nebylo to nic platné.
Náklady na stavbu byly oproti plánu osmi miliard dolarů více než čtyřnásobné a přesáhly v přepočtu 700 miliard korun. Navíc v roce 2007 čínská vláda přiznala spojitost mezi sesuvy půdy a stavbou přehrady. Kvůli tomu se musely přesídlit další čtyři miliony obyvatel. Navzdory všemu považuje čínská vláda stavbu přehrady Tři soutěsky za obrovský úspěch.
World's Biggest Hydroelectric Dam Three Gorges Dam
— Knowledge Facts By Faizi (@FactsByFazi) January 4, 2023
Explained Watch Full Video On
Youtube :https://t.co/bainMPZbN4#threegorgesdam #knowledge #facts #knowledgefactsbyfaizi pic.twitter.com/lWRj1NUxZW