Svými převaděčskými kousky uměl Josef Hasil pohraničníkům pěkně zamotat hlavu. Nejenže terén rodné Šumavy znal kámen po kameni, ale navíc po druhé světové válce sloužil u Sboru národní bezpečnosti, takže znal všechny postupy tehdejší policie. Uvědomoval si ale, že stojí na špatné straně barikády, a proto začal převádět československé občany přes hranici s Německem. Pracoval tak třičtvrtě roku, než jej pohraničníci dopadli, soud ho pak poslal na devět let do vězení. To však Hasila nezlomilo.
Už v květnu 1949 z vězení utekl a dostal se do Německa, kde začal svou nejslavnější převaděčskou kariéru. Do doby než na hranici v roce 1953 vyrostla železná opona, převedl jako agent-chodec americké služby CIC desítky lidí včetně bývalých ministrů, kněží nebo někdejších poslanců. V roce 1954 odjel do Ameriky, kde však CIA o jeho služby už neměla zájem. Nakonec proto začal pracovat jako kreslič pro automobilku General Motors. Na svou rodnou Šumavu se natrvalo už nikdy nevrátil. Zemřel v listopadu 2019 v Chicagu.
Jeho příběh se stal předobrazem legendárního filmu režiséra Karla Kachyni Král Šumavy z roku 1959 a pojednává o něm i televizní série Král Šumavy: Fantom temného kraje z roku 2022.