sobota 19. dubna 2025

Génius, který změnil svět fyziky. Einstein zemřel před 70 lety

Zpočátku podceňovaný outsider se stal největší vědeckou ikonou 20. století. Einstein zemřel přesně před 70 lety.

Albert Einstein

Albert Einstein
Zdroj: Picryl

  • Albert Einstein
  • Zdroj: Picryl

Albert Einstein svými převratnými teoriemi navždy proměnil vědu. Přestože měl komplikované dětství i kariérní začátky, stal se synonymem pro genialitu. Jeho teorie relativity, slavná rovnice E = mc² i neúnavné volání po míru z něj udělaly legendu, která přesahuje hranice vědy.

Einstein se narodil v roce 1879 v německém Ulmu a už jako dítě působil jinak – mluvit začal až ve třech letech. Přesto vynikal v matematice a logickém myšlení. Rád si doma stavěl modely a ve škole si osvojil vlastní přístup k učení, často ignoroval výklad učitelů a přemýšlel po svém.

Práci našel na patentovém úřadě

Miloval hudbu i filozofii, hrál na housle a obdivoval díla Immanuela Kanta. Kvůli odporu k vojenské službě opustil gymnázium a odešel do Itálie, čímž rodiče značně znepokojil. Nakonec se dostal na prestižní školu v Curychu, kde potkal i svou první ženu Milevu Marić.

Po studiích nemohl najít práci a skončil na patentovém úřadě. Právě tam ale v roce 1905 – ve svých 26 letech – napsal čtyři vědecké práce, které otřásly základy fyziky. Vysvětlil fotoelektrický jev, položil základy speciální relativity a světu představil rovnici E = mc² – formulaci, která spojila hmotu s energií a předznamenala jadernou éru.

Einstein se postupně prosadil i v akademickém světě. Přednášel, publikoval a v roce 1914 nastoupil na univerzitu v Berlíně. Manželství s Milevou ale nevydrželo – věnoval se práci a zanedbával rodinu. Po rozvodu si vzal svou sestřenici Elsu.

Emigroval kvůli Hitlerovi

Jeho teorie potvrdil slavný Eddingtonův experiment během zatmění slunce v roce 1919. Od té chvíle se z fyzika stal světový fenomén. Získal Nobelovu cenu a veřejnost ho začala vnímat jako vědeckého vizionáře.

Po nástupu Hitlera k moci emigroval do USA. Byl pronásledován za svůj původ i pacifistické názory. Přesto se během druhé světové války podílel – byť nepřímo – na rozvoji jaderného výzkumu. Podepsal varovný dopis prezidentu Rooseveltovi, který vedl ke vzniku projektu Manhattan. Po válce však litoval a otevřeně se postavil proti jaderným zbraním.

Einstein zemřel 18. dubna 1955 ve věku 76 let. Zanechal po sobě nejen průlomové vědecké teorie, ale i odkaz humanisty, který se nebál říkat svůj názor. Přestože se někteří lidé dodnes přou o jeho politické názory, o jeho přínosu vědě nikdo nepochybuje. Albert Einstein právem zůstává největším vědcem 20. století.

Autor: Šimon Mitro

Související

Lidové_noviny,_1893-12-18,_č._2
Domácí Výročí

Lidové noviny měly pohnutý osud. Před 80 lety vyšly na dlouhou dobu naposledy

profimedia-0984832668
Zahraniční Fauna

Vědci oživili tisíce let vyhynulé zlovlky známé ze Hry o trůny

Záběr z filmu Ben Hur (1959)
Film a TV Výročí

Ben Hur ovládl před 65 lety Oscary. Jeho rekord nebyl překonán

Microsoft
Zahraniční Výročí

Z garáže na vrchol. Microsoft slaví 50 let