Čeští vědci přinášejí revoluci v léčbě syndromu suchého oka

Syndrom suchého oka trápí miliony lidí po celém světě, ale čeští vědci nyní přicházejí s převratnou inovací.

oko

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / ClickerHappy

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / ClickerHappy

Společnost Contipro ve spolupráci s VUT v Brně vyvinula novou generaci umělých slz na bázi derivátu kyseliny hyaluronové. Tato látka nejenže zlepšuje hydrataci a ochranu očního povrchu, ale také prodlužuje účinek kapek, což znamená větší úlevu pro pacienty.

Projekt podpořila Technologická agentura ČR částkou 11 milionů korun a jeho úspěch může mít dalekosáhlé důsledky. Nová surovina má potenciál nahradit některé složky současných oftalmologických produktů a zvýšit konkurenceschopnost českého biotechnologického sektoru na globálním trhu. Očekává se, že export do USA a EU by mohl do roku 2028 vygenerovat až 40 milionů korun.

Inovativní přístup spočívá v kombinaci vlastností, jako je hydratace, viskozita a lubrikace, do jedné molekuly, čímž se zajišťuje komplexní podpora slzného filmu. Podle odborníků může nová generace umělých slz znamenat průlom v oftalmologii a zlepšit kvalitu života pacientů s chronickými očními obtížemi. Nyní probíhá testování u zákazníků a výsledky naznačují, že by se tento český objev mohl stát klíčovým hráčem na světovém trhu očních přípravků.

Autor: Šimon Mitro

Související

Snímek fotokatalyzátoru ze skenovacího elektronového mikroskopu.
Zdraví Věda

Čeští vědci našli klíč k čištění vody od antibiotik

Virus mpox
Zahraniční Mpox

Nová varianta mpox se šíří Evropou, první případ hlásí Švýcarsko

hmyz
Zahraniční Fauna

Světový stav hmyzu zůstává záhadou. Chybí data

spánek
Zdraví

Narušení biologických hodin zhoršuje metabolismus a zvyšuje riziko cukrovky