Přesně 21. dubna 1960 byla slavnostně otevřena Brasília jako nové hlavní město Brazílie. Vystřídala Rio de Janeiro, které tuto roli plnilo téměř dvě století. Výstavba trvala pouhých 41 měsíců a zapojilo se do ní 70 tisíc dělníků z různých koutů země.
Za ambiciózním projektem stál tehdejší prezident Juscelino Kubitschek, politik s českými předky. Chtěl zemi modernizovat a přesunem hlavního města do vnitrozemí zároveň podpořit rozvoj dosud zanedbaných oblastí. Hlavní myšlenkou bylo vybudovat symbol pokroku a sjednocení státu, který byl do té doby koncentrován převážně podél pobřeží.
Autorem urbanistického návrhu města se stal Lúcio Costa, vítěz veřejné soutěže, a za ikonickou architekturu vděčí Brasília Oscaru Niemeyerovi. Ten navrhl klíčové budovy, včetně prezidentského paláce, parlamentu a katedrály, a vtiskl městu neopakovatelný modernistický styl. Díky této vizi byla Brasília v roce 1987 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Myšlenka přemístit hlavní město se zrodila už na počátku 19. století jako obrana proti možným námořním útokům. Zákon o přesunu schválil brazilský kongres už v roce 1891, ale realizace přišla až s Kubitschekem, jehož heslo "50 let pokroku za 5 let vlády" se stalo symbolem ambiciózního rozvoje.
Přestože Brasília dnes čítá přes tři miliony obyvatel a má vlastní metro, její počátky byly provázeny těžkými podmínkami. Materiál se dovážel po nezpevněných cestách, a pracovníci čelili tvrdému režimu. Město se však stalo symbolem brazilské modernity a dodnes reprezentuje unikátní spojení urbanismu, architektury a národní identity.