Anticharta byla rychlá odpověď. Od jejího vyhlášení uplynulo už 47 let

Od podpisu Anticharty uběhlo dnes 47 let. Řada umělců, kteří tehdy svůj podpis pro prohlášení v režii KSČ připojili, jej po Sametové revoluci odvolali.

18-full-3201593

Karel Gott byl jedním z mnoha, kdo podepsal Antichartu.
Zdroj: ÚSTR

  • Karel Gott byl jedním z mnoha, kdo podepsal Antichartu.
  • Zdroj: ÚSTR

Sotva stranický deník Rudé právo přišel s textem prohlášení Charty 77, pod kterým byl podepsán například budoucí prezident Václav Havel či spisovatel Pavel Kohout, měla vládnoucí KSČ k dispozici vlastní dokument Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru, jemuž se začalo zkráceně říkat Anticharta. Dnes od jeho vyhlášení a následného podpisu uplynulo už 47 let. Anticharta cílila zejména na umělce, kteří se 28. ledna 1977 shromáždili v budově Národního divadla, kde je s ní seznámila herečka Jiřina Švorcová, tehdy představitelka seriálové Ženy za pultem.

Po přečtení umělci z řad herců, hudebníků, výtvarníků, spisovatelů či architektů, prohlášení podepsali. Dobová propaganda mluvila o tom, že podpis pod dokument připojilo 76 národních umělců, 360 zasloužilých umělců a přes 7000 dalších umělců. Proto se pod ním objevila jména i těch nejznámějších jako byl Vladimír Menšík, Miloš Kopecký, Karel Gott, Zdeněk Svěrák, Rudolf Hrušínský, Jiří Sovák, Jan Werich, Josef Kemr, Vlastimil Brodský, Otakar Vávra, Jiří Schelinger či Karel Höger.

Zajímavostí je, že Antichartu podepsala i herečka Dagmar Veškrnová, která se o dvacet let později stala manželkou tvůrce Charty 77, tehdejšího prezidenta Václava Havla.

Autor: Jan Skala

Související

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět

Foto devastujícího zemětřesení na Haiti z ledna 2010.
Zahraniční Výročí

Od katastrofálního zemětřesení na Haiti uplynulo 15 let

Mapa Společnosti národů
Zahraniční Výročí

Předchůdce OSN se zrodil před 105 lety

Karel_Josef_Capkovi_radio
Ostatní literatura

Na vojně nebyl, přesto měl strach z války. Čapek poukazoval na hrozbu nacismu