Prach na Marsu může být pro astronauty nebezpečný
Prach na Marsu představuje pro plánované vesmírné mise značné riziko. Kosmonautům může způsobit závažné zdravotní problémy.
Prach na Marsu představuje pro plánované vesmírné mise značné riziko. Kosmonautům může způsobit závažné zdravotní problémy.
V noci ze soboty na neděli se Venuše dostane mezi Zemi a Slunce při takzvané spodní konjunkci. Tento astronomický úkaz je sice fascinující, ale bez speciálního vybavení téměř nepozorovatelný.
Vědci poprvé přímo pozorovali oxid uhličitý v atmosférách planet mimo naši sluneční soustavu. Objev, který učinil vesmírný teleskop Jamese Webba, sice nenaznačuje existenci mimozemského života, ale poskytuje cenné informace o vzniku vzdálených planet.
Čtyřčlenná posádka mise Crew 10 dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), kde nahradí předchozí tým astronautů. Jejich přílet znamená, že veteráni ze Starlineru se po téměř 300 dnech konečně vrátí na Zemi.
Z Kalifornie odstartovala raketa SpaceX nesoucí nejnovější vesmírný dalekohled NASA s cílem vytvořit dosud nejkomplexnější mapu vesmíru.
Měsíční modul Athena od společnosti Intuitive Machines se při čtvrtečním přistání v kráteru poblíž jižního pólu Měsíce převrátil na bok.
Čeští vědci přišli na to, jak soli ovlivňují pohyb bahna na Marsu, konkrétně u jeho bahenních sopek.
Český tým vědců vyvinul první prototypy elektroniky pro spektrometr VenSpec-H, který bude součástí evropské mise EnVision. Tato sonda, plánovaná na rok 2031, má pomoci objasnit, proč se Venuše a Země vyvinuly tak odlišně.
Mars nebyl pravděpodobně vždy nehostinnou a vyprahlou planetou. Podle vědců měl kdysi dávno nejen řeky, ale také obrovský oceán.
NASA uklidňuje veřejnost. Asteroid 2024 YR4, který vědci sledovali kvůli možné kolizi se Zemí v roce 2032, už nepředstavuje významné riziko