Katar ještě loni trénoval členy Hamásu. Dnes dělá prostředníka mírových jednání
Katar se nyní snaží zprostředkovat mír na Blízkém východě. Předtím ale bojovníky Hamásu sám cvičil.
Katar se nyní snaží zprostředkovat mír na Blízkém východě. Předtím ale bojovníky Hamásu sám cvičil.
Izrael preferuje vytvoření palestinského státu za podmínek, které bude spoluutvářet i on sám. Dnes Jeruzalém striktně odmítl jednostranné vyhlášení svobodné Palestiny.
Irsko a Španělsko jsou první země, které poslaly Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky peníze poté, co vyšlo najevo jeho napojení na Hamás. Irský ministr zahraniční dokonce vyzval další státy, aby úřadu daly více finanční prostředků než v minulosti.
Spojené státy se jako jediné postavily proti okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Údajně by to blokovalo jejich vlastní vyjednávání o propuštění rukojmích.
Vztahy mezi největšími spojenci, tedy izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a americkým prezidentem Joem Bidenem, se silně kazí. Po vzájemném rozhovoru Netanjahu uvedl, že odmítá zahraniční diktát.
Pokud bude jediný izraelský voják v Pásmu Gazy, bude Hizballáh ostřelovat hranice Židovského státu s Libanonem. Potvrdil to šéf radikálního hnutí Hasan Nasralláh.
Pod budovou úřadu OSN ve městě Gaza našla izraelská armáda datové centrum Hamásu. O ničem nevíme, hájí se vedení organizace UNRWA.
Spojené státy se podle prezidenta Joea Bidena pokusí s Izraelem dojednat minimálně šestitýdenní příměří. Svou roli v tom má sehrát i Jordánsko.
Izrael za svůj útok na Rafáh sklidil po celém světě kritiku. Kromě politiků se proti němu vymezují i propalestinské demonstrace v řadě hlavních měst západní Evropy.
Ještě včera Izrael za případný útok na Rafáh kritizovala řada zahraničních politiků. Úder se však dnes nad ránem stal skutečností a podle palestinských zdrojů zabil kolem 30 lidí.