Boubínský prales se znovu otevře veřejnosti
Lesy ČR instalují nové dřevěné chodníky a můstek na náhradní trasu k Boubínskému jezírku.
Lesy ČR instalují nové dřevěné chodníky a můstek na náhradní trasu k Boubínskému jezírku.
Bylo 5. května někdy kolem roku 1917, pravé poledne, když český velikán, vědec a světoběžník Jára Cimrman slavnostně odhalil svůj trafovýčep, samoobslužné výčepní zařízení s unikátním způsobem napájení vysokým napětím.
Je tady další Víkend otevřených zahrad. Letos můžete navštívit 263 objektů včetně několika novinek.
Za střed Evropy se považuje řada českých míst. Podle pozůstalosti génia Járy Cimrmana ale bývá střed kontinentu u Brodu. A u Havlíčkova Brodu jej skutečně lidé našli. A dokonce dva!
Dům kloboučníka Lešnera v Dělnické ulici ve Staré Huti na Příbramsku vydal v roce 1966 mimořádný poklad: truhlu s rukopisnou pozůstalostí Járy Cimrmana. Událost připomíná pamětní deska s bustou Járy Cimrmana.
Krápníkové jeskyně Nerja na jihu Španělska jsou oblíbeným turistickým cílem. Vědci teď podle prehistorických maleb zjistili, že první lidé tam vstoupili ještě o deset tisíc let dříve, než se původně předpokládalo.
Kopie unikátní školní pomůcky Járy Cimrmana, Zeměkoule v kostce, je k vidění v parku polabských Peček. Pomůcka vznikla v době, kdy si školy nemohly dovolit nákladné kabinety, kde by ukládaly školní pomůcky.
Bronzový odlitek jablečného ohryzku ve skutečné velikosti stojí na žulovém soklu a připomíná čin Járy Cimrmana, který při návštěvě Českých Budějovic odhodil okousané jablko. Položil tak základy kompostování.
Dřevěná rozhledna ve svahu nad Březovou nad Svitavou vznikla na počest českého génia. Cimrman se tu totiž při svém pobytu spřátelil s rodákem, významným kartografem a tvůrcem turistických map Karlem Kořistkou a zasloužil se o osvětu jeho díla.
Minutové zprávy pro vás vybraly akce, které se uskuteční o prodlouženém víkendu. Máme tipy na zábavu pro děti, dospělé i zamilované.