Jak bylo o Vánocích v minulých letech?
Nejteplejší Štědrý den zažili Češi před 43 lety, vysoké teploty byly však i v posledních letech. Na pořádné bílé Vánoce Česko čeká řadu let.
Nejteplejší Štědrý den zažili Češi před 43 lety, vysoké teploty byly však i v posledních letech. Na pořádné bílé Vánoce Česko čeká řadu let.
Klokani nebo žirafy si sníh dovedou užít, i když jejich domovinou jsou teplé biotopy. Levharti mandžuští mají zase rádi velké vedro i extrémní mrazy.
Pravé zimní počasí je alespoň v nižších polohách prozatím pryč. Díky teplotám nad nulou sníh mizí před očima. Denní teploty budou v tomto týdnu atakovat až deset stupňů.
S menšími omezeními se v pátek otevře zoo v Hluboké nad Vltavou, kde se o víkendu pod nánosy sněhu zbortily voliéry. Několik ptáků pak ze zoo ulétlo, například kolpíci, kvakoši nebo čáp černý.
Jen v Plzeňském kraji vyjížděli profesionální hasiči od neděle do úterý 21krát kvůli odstraňování rampouchů.
Sníh vystřídá déšť, a to dokonce i na horách. Radost lyžařů i vlekařů z razantního nástupu zimy se tak začíná kalit.
Typické projevy zimy slibuje následující týden. Meterologové vydali výstrahu před mrazem i sněhovými jazyky.
Letitá pranostika o svatém Martinovi, které přiváží zimu a sníh, se letos možná naplní. Předpověď na 11. listopad slibuje sněžení, i když jen v polohách nad 700 metrů.
Apeninský poloostrov se potýká s velkými rozmary přírody. Zatímco na jihu hoří a panují tam vysoké teploty, na severu země padá sníh.
Do Evropy vpadl chladný vzduch – velké ochlazení a srážky způsobily, že se na vrcholech evropských hor dokonce objevil sníh. Ten pokryl i vrcholy Tater u našich slovenských sousedů.