Sníh vrátil Šumavu do zimy v plné parádě. To nejhorší se teprve očekává

Sněhová peřina se roztrhne odpoledne zejména nad Šumavou. Tam by mohlo přibýt až 40 centimetrů nového sněhu.

438174159_1014103623560447_215063755888317609_n

Jarní přírodu na Kvildě znovu zasypal sníh.
Zdroj: Facebook

  • Jarní přírodu na Kvildě znovu zasypal sníh.
  • Zdroj: Facebook

Když vlekaři na začátku března smutně končili uplynulou lyžařskou sezonu s konstatováním, že šlo vůbec o nejhorší zimní období co se týče sněhové nadílky, nemohly tušit, co přijde prakticky na konci dubna. Novou sněhovou pokrývku totiž hlásí většina hor, rekordmanem je v českých podmínkách Šumava. Ta už návrat do zimy v plné parádě zaznamenala včera, kdy na Prachaticku husté sněžení výrazně zkomplikovalo dopravu a dnes tento trend pokračuje.

Přes západní Čechy má totiž zkraje odpoledne postupovat další frontální systém, který přinese větší množství srážek, jejichž největší úhrn spadne právě na Šumavě. Většina meteorologických modelů se shoduje, že tam by mohlo přibýt mezi 30 až 40 centimetry nového sněhu. Krkonoše, Orlické Hory, Beskydy, Jeseníky nebo Jizerské hory očekávají kolem pěti centimetrů sněhu.

Podle předpovědních modelů to vypadá, že se sníh na horách udrží ještě minimálně celý příští týden, kdy se očekávají znovu podprůměrné teploty, tentokrát ale už s vyjasněnější oblohou, která však s největší pravděpodobnosti přinese i ranní mrazíky. Velmi mírné oteplení slibuje výhled na příští víkend.

Autor: Jan Skala

Související

20240518_161637
Domácí

I neděle proprší. Na jih České republiky se navíc ženou bouřky a krupobití

pole
Domácí Počasí

V dubnu bylo nadprůměrně teplo. První tropický den přišel z kraje měsíce

hory-ilustrační foto
Domácí

Jarní počasí potrvá i nadále

vedro
Zahraniční Počasí

Letošní duben byl nejteplejší v historii měření