OSN chce členství pro Palestinu. Devět členů, včetně ČR, bylo proti
Dveře do OSN má Palestina zase otevřenější. Ovšem nyní záleží, zda její členství bude znovu vetovat USA v Radě bezpečnosti.
Dveře do OSN má Palestina zase otevřenější. Ovšem nyní záleží, zda její členství bude znovu vetovat USA v Radě bezpečnosti.
Exploze v Íránu, veto pro Palestinu, to jsou události, které značně prohlubují krizi na Blízkém východě. Podle šéfa OSN Antónia Guterrese je oblast na pokraji totální války.
Krok Spojených států, které nevetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN o příměří v Pásmu Gazy, rozčílil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua do té míry, že zrušil cestu svých diplomatů do USA. Je to vzkaz Hamásu, řekl následně.
Válka v Pásmu Gazy vráží čím dál větší klín mezi letité spojence, Izrael a Spojené státy. Premiér Netanjahu dokonce odvolal cestu dvou ministrů do Washingtonu.
Spojené státy se jako jediné postavily proti okamžitému příměří v Pásmu Gazy. Údajně by to blokovalo jejich vlastní vyjednávání o propuštění rukojmích.
Na půdě Rady bezpečnosti OSN panovala zjitřená atmosféra. Ruští a ukrajinští diplomaté se vzájemně napadali kvůli pádu letadla v Belgorodské oblasti.
Rusové a Ukrajinci na Krymu žijí v harmonii, zmínil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na Radě bezpečnosti OSN. Rovněž uvedl, že je Rusko ochotné jednat o míru s Ukrajinou, ovšem bez Volodymyra Zelenského.
Skrze Rudé moře proudí patnáct procent světové námořní dopravy, kterou komplikují útoky jemenských povstalců, proti nimž nyní spojenci zakročili. Odborníci však varují před možnou další válkou podobnou té v Afghánistánu.
Jemenští Húsíové už zamotávají hlavy i světovým mocnostem. Zasedne kvůli nim Rada bezpečnosti OSN a Spojené státy jim hrozí odvetnými akcemi, pokud nepřestanou s ostřelováním obchodních lodí.
Ukrajina ostřelovala ruské město Belgorod, údajně českými zbraněmi. Kromě toho, že kvůli tomu svolala Radu bezpečnosti OSN, odpovídá dnes večer odvetnými akcemi v Charkově.