Stalinovi musel ustoupit slávistický stadion. Pomník pak stál pouze sedm let
Jak s velkým humbukem se Stalinův pomník v Praze stavěl, s tím větším rachotem šel k zemi. Pracovat se na něm začalo přesně před 75 lety.
Jak s velkým humbukem se Stalinův pomník v Praze stavěl, s tím větším rachotem šel k zemi. Pracovat se na něm začalo přesně před 75 lety.
Marta Gottwaldová toužila zapsal se do srdce národa stejně jako její předchůdkyně Hana Benešová. Nepodařilo se jí to ani po 125 letech od svého narození.
Poprvé s vánočním projevem vystoupil v rozhlase tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk přesně před 90 lety. 19. prosince 1933 začala tradice, která neskončila dodnes.
Co přesně se v kostelíku v Číhošti na Vysočině té neděle, 11. prosince 1949, tedy přesně před 74 lety stalo, nikdo dosud uspokojivě nevysvětlil. Faktem je, že domnělý zázrak připravil faráře Josefa Toufara o život a rozprášil československou církev.
Rudolf Slánský zažil v roce 1951 strmý politický pád, který vyústil v jeho zatčení 23. listopadu téhož roku. S želízky na rukou pak už vedla cesta jedním směrem, na šibenici.
Propracovanou síť pracovních táborů vytvořili komunisté podle sovětského vzoru. I oni tam zavírali zejména své politické oponenty.
Na sudetské pohraničí měl Adolf Hitler zálusk už delší dobu a provokatérské akce z léta 1938 tomu nasvědčovaly. Západní mocnosti ale věřily, že pokud mu československé území dají, zachrání tím mír.
Přesně před 74 lety zemřel na popravišti generál Heliodor Píka. Vyvrcholil tím jeho léta trvající spor s vedením KSČ o sovětském vlivu na Československo.
Před 75 lety se Klement Gottwald stal československým prezidentem. V následujících pěti letech zemi šéfovali spíš sovětští poradci podle toho, jak si to přál sovětský vůdce Stalin.
Poslední naděje na demokracii vyhasla 2. června 1948. Ten den abdikoval prezident Edvard Beneš.