Hamás chce trvalý klid zbraní. Týdenní příměří a propuštění rukojmích odmítl
Hamás by chtěl trvalý klid zbraní, Izrael nabízí pouze týden na výměnu rukojmích. Válka v Pásmu Gazy má zjevně ke svému konci daleko.
Hamás by chtěl trvalý klid zbraní, Izrael nabízí pouze týden na výměnu rukojmích. Válka v Pásmu Gazy má zjevně ke svému konci daleko.
Situace na Blízkém východě má daleko ke zklidnění. Ačkoliv izraelská vláda otevřela přechod Kerem Šalom, kudy do Pásma Gazy proudí humanitární pomoc, zaútočila na uprchlický tábor. Našla také největší tunel Hamásu.
Izraelští vojáci se budou zpovídat z pochybení, které stálo život tři jejich krajany. Na severu města Gaza je drželo palestinské hnutí Hamás jako rukojmí, ovšem nakonec je zabily výstřely ze zbraní mužů, které považovali za své osvoboditele.
Izraelské obranné síly IDF oznámily, že v nemocnici Kamala Adwana v Gaze se jim vzdali členové Hamásu. „Více než 70 teroristů vyšlo z nemocnice se zbraněmi v rukou. Tak vypadá rozklad Hamásu,“ oznámily IDF na síti X.
České republice, stejně jako dalším devíti státům vadí, že OSN ve své rezoluci neodsoudilo útok Hamásu. Světová organizace svým textem vyzývá k humanitárnímu příměří.
S Hamásem se jednat nebude, z Hizballáhem by se mohlo. Takový je současný postoj Izraele vůči radikálním islamistickým skupinám.
Jahjá Sinvár, faktický vůdce Hamásu, je nyní nejhledanějším mužem Blízkého východu. Izraelci tvrdí, že se skrývá v tunelech pod městem Chán Júnis.
Katar má léta vazby na špičky Hamásu a chce znovu zprostředkovat klid zbraní v Pásmu Gazy. Vyzývá však Radu bezpečnosti OSN, aby se vložila do věci a zatlačila na Izrael.
Boje v Pásmu Gazy se znovu naplno rozhořely. Izrael nyní zaútočil i na jih oblasti, kam předtím nahnal civilisty ze severu.
Týden si mohli lidé v Pásmu Gazy oddychnout od izraelských útoků. Ovšem klid nyní končí, znovu začíná válka.