Československo se narodilo v říjnu. Ale o 10 dnů dříve, než se učí ve školách
Československo je o 10 dnů starší, než se učí ve školách. 19. října 1918, tedy přesně před 106 lety, byla vydána Washingtonská deklarace, která jeho samostatnost uznala.
Československo je o 10 dnů starší, než se učí ve školách. 19. října 1918, tedy přesně před 106 lety, byla vydána Washingtonská deklarace, která jeho samostatnost uznala.
Slovenské národní povstání, ač bylo krvavě potlačeno a jeho hlavní tváře popraveny v koncentračních táborech, mělo velký význam. Přiřadilo Slovensko k vítězným mocnostem.
Praha bude následující tři týdny žít vážnou hudbou. Berlínští filharmonikové odstartovali interpretací Smetanovy Mé vlasti 79. ročník Pražského jara.
Dálnice D1 má dnes pětaosmdesátiny. Její stavbu nejprve zastavili nacisté a poté i komunisté, aby dnes byla nejvytíženější dopravní tepnou v republice.
Poprvé s vánočním projevem vystoupil v rozhlase tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk přesně před 90 lety. 19. prosince 1933 začala tradice, která neskončila dodnes.
V okamžiku, kdy Edvard Beneš a Josif Stalin přesně před 80 lety podepsali československo-sovětskou smlouvu, zpečetili tím osud země na dlouhá léta.
Pokud by Československo dosud existovalo, slavilo by dnes 105. narozeniny. Právě před takovou dobou se mu podařilo setřást nadvládu Rakouska-Uherska.
Prozatímní československá vláda, která se funkce ujala přesně před 105 lety, sice vládla jen měsíc, ale její historická role je nenahraditelná.
Na sudetské pohraničí měl Adolf Hitler zálusk už delší dobu a provokatérské akce z léta 1938 tomu nasvědčovaly. Západní mocnosti ale věřily, že pokud mu československé území dají, zachrání tím mír.
Mobilizace měla ukázat sílu československé armády. Prezident Beneš ji vyhlásil přesně před 85 lety, už za týden ji ale zdecimovala Mnichovská dohoda.