sobota 23. listopadu 2024

Záhadné signály z vesmíru. Neznámý objekt uvolňuje rádiové vlny už desítky let

Zkoumají ho astronomové po celém světě, ojedinělý druh hvězdného objektu jim ale nedá spát. Těleso uvolňuje obří výboje energie a rádiové vlny doprovázené oslňujícími záblesky. Nic podobného ve vesmíru ještě neobjevili.

800px-Artist’s_impression_of_the_magnetar_in_the_extraordinary_star_cluster_Westerlund_1

Magnetar je druh hvězdy, která vydává silné energetické výboje. Ty ale běžně trvají jen pár sekund.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Magnetar je druh hvězdy, která vydává silné energetické výboje. Ty ale běžně trvají jen pár sekund.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Zpočátku se zdálo, že jde o zhroucenou hvězdu se silným magnetickým polem. Chování objektu se totiž podobá chování takzvaného magnetaru, což je neutronová hvězda, která ale často uvolňuje energii jen několik sekund, maximálně minut. Záhadný objekt ve vesmíru uvolňuje energetické výboje s oslňujícími záblesky už víc než tři desítky let. "Tento pozoruhodný objekt zpochybňuje naše chápání neutronových hvězd, což jsou jedny z nejexotičtějších a nejextrémnějších objektů ve vesmíru," řekla Natasha Hurley-Walker z Mezinárodního centra pro výzkum radioastronomie.

Od definice neutronové hvězdy se objekt vzdaluje i tím, že vysílá rádiové vlny. "To u magnetarů není možné, zde je ale vidíme a nemluvíme jen o malém rádiovém vyzařování. Objekt vyšle každých 22 minut pětiminutový puls energie rádiových vlnových délek, a to už minimálně 33 let," doplnila Hurley-Walker. 

Objekt je od Země vzdálený 15 tisíc světelných let. Prozkoumala ho už řada astronomů po celém světě nejrůznějšími dalekohledy a radioteleskopy umístěnými v několika zemích. Pozorování pokračuje, vědci se teď zároveň více zaměří na hledání dalších podobných objektů, aby mohli určit, jestli se opravdu jedná jen o specifický magnetar, nebo o něco úplně jiného. Třeba o způsob komunikace z jiných světů.

Autor: Nikola Velkoborská
Zdroj: CNN

Související

meteor-geminidy-zvezdy-iran
Domácí

Víkend nabídne působivou nebeskou podívanou. Oblohu ozáří Geminidy

GcyLlYAbcAESwsS
Zahraniční

Let Muskovy rakety skončil nezdarem. Startu přihlížel i Trump

měsíc
Zahraniční Vesmír

Nové důkazy potvrzují vulkanickou aktivitu na odvrácené straně Měsíce

Foto z mise Apolla 12 po přistání na Měsíci.
Zahraniční Vesmír

Před 55 lety vzlétlo Apollo 12. Člověk podruhé přistál na Měsíci