Polární záře na Jupiteru, největší planetě sluneční soustavy, jsou nespočetněkrát jasnější než ty pozemské. Vznikají obdobně – když vysokoenergetické částice z vesmíru narážejí na plynnou atmosféru poblíž magnetických pólů. Ale síla a dynamika tohoto jevu na Jupiteru dalece přesahují pozemské měřítko.
Tým vedený britským astrofyzikem Jonathanem Nicholsem z univerzity v Leicesteru očekával, že aurory na Jupiteru budou pomalé a plynulé. Místo toho zachytili „blikání a praskání světla“ měnící se téměř každou sekundu. Podle NASA může tento jev pomoci lépe pochopit atmosférické procesy této obří planety.
Porovnání snímků z Webbova teleskopu s těmi z Hubbleova teleskopu přineslo překvapení: některé jasné body viditelné ve Webbových snímcích na Hubbleových zcela chyběly. Vědci si tento rozdíl zatím neumí vysvětlit – vyžadoval by totiž přítomnost nízkoenergetických částic ve velkém množství, což bylo donedávna považováno za nemožné.
Webbův teleskop již dříve zachytil také aurory na Neptunu, ale ty jupiterovské nabízejí bezprecedentní detail. Nová pozorování otevírají další otázky o fungování planetárních atmosfér i o fyzice vesmíru, kterou možná teprve nyní začínáme chápat.
The NASA/ESA/CSA James Webb Space Telescope has observed Jupiter’s aurora.
— European Space Agency (@esa) May 12, 2025
The observations help astronomers better understand how Jupiter’s upper atmosphere is heated & cooled, and may prove useful to our Juice mission, en route to the gas giant.
Read more 👉… pic.twitter.com/vO4zfLZV8S
More passion, more energy 🕺@NASAWebb captured new details of auroras on Jupiter. These dancing lights are huge in size and are hundreds of times more energetic than auroras on Earth. Check it out: https://t.co/bsMb9PRaeW pic.twitter.com/MoXl9RT6em
— NASA (@NASA) May 12, 2025