pátek 22. listopadu 2024

Vesmír může být dvakrát starší, než si vědci mysleli

Vznik všeho se zřejmě udál dříve, než vědci předpokládali. Aktuální odhad stáří vesmíru je stanoven na 13,7 miliard let. Studie profesora fyziky na Přírodovědecké fakultě Ottawské univerzity Rajendryho Gupty odhaduje stáří vesmíru až na 26,7 miliard let.

Foto vesmíru z teleskopu Jamese Webba

Foto vesmíru z teleskopu Jamese Webba
Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI

  • Foto vesmíru z teleskopu Jamese Webba
  • Zdroj: NASA, ESA, CSA, STScI

Stáří vesmíru odhadují vědci pomocí dvou metod. První je výpočet času, který uplynul od exploze Velkého třesku, u které se předpokládá, že stvořila náš vesmír. Druhá je studium nejstarších hvězd na základě rudého posuvu světla přicházejícího z dalekých galaxií. V roce 2021 vědci pomocí modelu nazvaného Lambda-CDM concordance odhadli věk vesmíru na asi 13,797 miliard let.

V tomto odhadu je ovšem problém. Některé hvězdy, jako Metuzalém, se totiž zdají být starší než samotný vesmír. Vyjma těchto hvězd je problém i fakt, že vesmírný dalekohled Jamese Webba objevil rané galaxie, které se zdají být příliš vyspělé na svůj odhadovaný věk.

Podle teorie unaveného světla Fritze Zwickyho by rudý posuv nemusel být způsoben tím, že se galaxie vzdalují od nás. Místo toho by to mohlo být proto, že světlo ztrácí energii, když putuje vesmírem. Dlouhou dobu se tato teorie střetávala s tím, jak vědci vnímají vesmír. Ale podle profesora Rajendryho Gupty, pokud tuto teorii necháme koexistovat s rozpínajícím se vesmírem, můžeme rudý posuv přeinterpretovat jako kombinaci obou těchto jevů.

Gupta nezůstal jenom u toho. Představil také novou myšlenku založenou na hypotéze fyzika Paula Diraca o „konstantách vazby“, což jsou základní fyzikální pravidla, která vysvětlují, jak částice spolu interagují. Podle Diraca by se tyto konstanty mohly v průběhu času měnit.

Pokud tyto konstanty vědci ponechají jako vyvíjející se, pak se doba pro vznik raných galaxií prodlužuje z několika set milionů let na několik miliard let. To by mohlo vysvětlit, proč jsou galaxie, které vidíme, tak pokročilé na svůj věk.

Dále Gupta navrhuje novou konstantu, která zohledňuje měnící se konstanty vazby. Tato změna by vědcům mohla pomoci porozumět, proč byly rané galaxie menší, než se očekávalo, a také nabízí přesnější obraz vesmíru. „Náš nově vymyšlený model prodlužuje dobu vzniku galaxií o několik miliard let, čímž se vesmír stává 26,7 miliard let starým, a nikoliv 13,7, jak jsme dříve odhadovali,“ uvedl Gupta.

Vesmír by mohl být mnohem starší, než si vědci mysleli, což by mohlo pomoci osvětlit některá z jeho největších tajemství.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Earth.com

Související

meteor-geminidy-zvezdy-iran
Domácí

Víkend nabídne působivou nebeskou podívanou. Oblohu ozáří Geminidy

GcyLlYAbcAESwsS
Zahraniční

Let Muskovy rakety skončil nezdarem. Startu přihlížel i Trump

měsíc
Zahraniční Vesmír

Nové důkazy potvrzují vulkanickou aktivitu na odvrácené straně Měsíce

Foto z mise Apolla 12 po přistání na Měsíci.
Zahraniční Vesmír

Před 55 lety vzlétlo Apollo 12. Člověk podruhé přistál na Měsíci