Venuše soptí. Radar zachytil čerstvou lávu

Nové radarové snímky naznačují aktivní sopky na Venuši.

Venuše

Ilustrační foto.
Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Collections - Get Archive (CC)

Vědci z Mezinárodní výzkumné školy planetárních věd v Itálii objevili čerstvé lávové proudy na povrchu Venuše, což naznačuje, že na této planetě jsou aktivní sopky. Vědci zveřejnili článek, v němž srovnávají snímky povrchu Venuše pořízené sondou Magellan v letech 1990 až 1992 s aktuálními záběry.

Zjistili, že se v určitých oblastech vytvořily nové skály, což lze nejlépe vysvětlit jako důkaz nových lávových proudů na západní straně sopky Sif Mons a v rozsáhlých vulkanických nížinách Niobe Planitia. „Naše výsledky ukazují, že Venuše může být mnohem více vulkanicky aktivní, než se dosud předpokládalo,“ uvedl Davide Sulcanese, vedoucí studie.

Tato zjištění podporují studii z roku 2023, která rovněž ukázala, že Venuše je vulkanicky aktivní. Výzkumníci z Aljašské univerzity a Kalifornského institutu technologie pomocí snímků ze sondy Magellan identifikovali dva velké vulkány v horských oblastech Venuše a potvrdili místa vulkanických průduchů. „Ozza a Maat Mons jsou objemově srovnatelné s největšími vulkány na Zemi, ale mají nižší svahy a jsou více rozprostřené,“ uvedl profesor Robert Herrick z Aljašské univerzity. Planeta má hustou atmosféru, která zachycuje teplo, což z ní činí nejžhavější planetu sluneční soustavy, a její povrch obsahuje sopky a deformované hory.

Autor: Šimon Mitro

Související

Česká družice SATurnin-1
Domácí Vesmír

Největší česká družice SATurnin-1 zahájila vesmírnou misi

GhT_2DqXkAALpF9
Zahraniční

Na kometu Atlas se čekalo 160 tisíc let. V těchto dnech září noční oblohou

profimedia-0953825992
Zahraniční Vesmír

SpaceX vyslala dvě lunární sondy na historickou misi k Měsíci

Povrch Titanu vyfocený sondou Huygens
Zahraniční Výročí

Historické přistání na Titanu otevřelo před 20 lety nový pohled na vzdálený svět