pátek 9. května 2025

Vědci uvedli datum soudného dne. Připadá na 24. září 2182

Za více než 150 let pro Zemi pravděpodobně nastane datum, který změní celý život na planetě. Do ní totiž narazí asteroid Bennu.

F9X09cMWQAAIzA-

Bennu se nyní k Zemi přibližuje každých šest let.
Zdroj: NASA

  • Bennu se nyní k Zemi přibližuje každých šest let.
  • Zdroj: NASA

Že se jednou Země srazí s meteoritem, který by mohl způsobit podobnou apokalypsu jako na konci druhohor, po níž vymřeli dinosauři, je naprosto jisté. Vědci z americké vesmírné společnosti NASA už dokonce znají datum takového střetu a podle jejich posledního vyjádření připadá na 24. září 2182. Toho dne by se totiž naše planeta měla srazit s meteoritem Bennu. Ten se sice k zemi přibližuje každých šest let a v současnosti je nám blíže než Měsíc, ale na konci 22. století je kolize obou těles velmi pravděpodobná. Možnost srážky má ale větší časové pole a NASA podotýká, že k ní může dojít v rozmezí let 2178 až 2190.

A co by taková kolize způsobila? Život na Zemi by zničit nedokázala, nebo alespoň ne hned, ale došlo k uvolnění až 400 milionů tun prachu do ovzduší, což by na několik let zatemnilo Slunce, čímž by teplota na planetě dramaticky klesla, v průměru o čtyři stupně. Dramaticky by poklesl o objem srážek a ozonová vrstva by se snížila o třetinu.

Kromě kráteru, který by meteorit zanechal, by srážka vyvolal okamžitě celosvětové lesní požáry, planetou by se prohnala tlaková vlna a spustila by se vlna zemětřesení. Následky pro ekosystém by byly tak drtivé, že by se z nich planeta vzpamatovávala několik let.

Autor: Jan Skala

Související

50548124736_ca3a3b31ff_c
Zahraniční Vesmír

Ryby chované ve vesmíru by mohly být plnohodnotnou stravou pro astronauty

profimedia-0991939324
Zahraniční Vesmír

Čína vyměnila posádku své vesmírné stanice

Hubbleův vesmírný dalekohled
Zahraniční Vesmír

Hubbleův vesmírný dalekohled slaví 35 let na oběžné dráze

Země
Ostatní Vesmír

Na Zemi není voda náhodou, ukázal to miliardy let starý meteorit