Obrovská černá díra, která vznikla rozpadem hvězdy, je 33krát těžší než Slunce. Nachází se v prostoru Mléčné dráhy ve vzdálenosti pouhých dva tisíce světelných let od Země. K nálezu téměř neviditelného gigantického objektu došlo pomocí vesmírného dalekohledu mise Gaia, který do vesmíru vypustila v roce 2013 Evropská vesmírná agentura s cílem zachytit 3D mapu hvězdné oblohy.
Při procházení dat si výzkumníci všimli kolísajícího chování jedné z hvězd v souhvězdí Orla. Svou neskutečnou silou jí k sobě táhne černá díra, která dostala název Gaia BH3. Důležitý objev potvrdilo i další pozorování. "Černé díry této hmotnosti jsme viděli pouze ve vzdálených galaxiích. Nikdo nečekal, že se v naší blízkosti skrývá černá díra s tak vysokou hmotností. Je to objev, který se podaří jednou za život," řekl člen projektu Gaia a astronom Pasquale Panuzzo.
Vesmír, včetně naší galaxie, je podle odborníků plný černých děr. Jen Mléčná dráha by jich mohla podle odhadů vědců obsahovat až sto milionů. Zatím víme jen o dvaceti z nich. Za touto skutečností stojí fakt, že pokud k sobě nepřitahují žádný další viditelný objekt, jsou těžce odhalitelné.
Nejhmotnější černou dírou celé naší Galaxie je stále supermasivní Sagittarius A*. Ten leží ve středu Mléčné dráhy a je odhadem více než milionkrát větší než Slunce.
Hallado el agujero negro estelar más masivo de nuestra galaxia
— Enrique Coperías (@CienciaDelCope) April 16, 2024
🎇 El extraño movimiento de bamboleo que provoca en la estrella compañera que lo orbita ha permitido a la misión Gaia de la ESA detectar este agujero negro, conocido como BH3. Su masa es unas 33 veces la del Sol.… pic.twitter.com/2Jp1OOBUgx
Atenção ‼️ Alerta de descoberta ‼️
— JAMES WEBB (@jameswebb_nasa) April 16, 2024
Descoberto o Buraco Negro Mais Massivo da Galáxia: Gaia BH3
Uma descoberta astronômica monumental acaba de sacudir o mundo da astronomia: o buraco negro estelar mais massivo já encontrado em nossa própria Via Láctea foi revelado, e ele… pic.twitter.com/dh7bFM24ER