Sondy OSIRIS-REx dopravila na Zemi vzorky půdy z planetky Bennu, jež je od nás vzdálená 1,9 miliard kilometrů, na konci září. „Vzorek z OSIRIS-REx je největším vzorkem uhlíkem bohatého asteroidu, který byl kdy doručen na Zemi, a pomůže vědcům zkoumat původ života na naší planetě,“ řekl ředitel NASA Bill Nelson. „Mise NASA jako OSIRIS-REx zlepší naše porozumění planetkám, které by mohly ohrožovat Zemi, a ukáže nám pohled na to, co leží za naším světem.“
Předběžné studie vzorku z Bennu, který je starý 4,5 miliardy, odhalují důkazy o vysokém obsahu uhlíku a vody, což by mohlo naznačovat, že základy života na Zemi mohou být obsaženy v tomto kameni. Tajemství ukrytá v kamenech a prachu z Bennu budou studována po následující desetiletí.
„Když nahlížíme do starobylých tajemství zachovaných v prachu a kamenech asteroidu Bennu, odemykáme časovou kapsli, která nám nabízí hluboké poznatky o původu naší sluneční soustavy,“ řekl Dante Lauretta, hlavní výzkumník OSIRIS-REx z University of Arizona v Tucsonu. „Hojnost uhlíkem bohatého materiálu a přítomnost vodnatých jílovitých minerálů jsou jen špičkou kosmického ledovce.“ Cílem sbírky vzorků OSIRIS-REx bylo získat 60 gramů materiálu z asteroidu.
How the sample was collected. OSIRIS-REx spacecraft briefly touched the asteroid Bennu to collect dust and pebbles from the surface! 2/2 pic.twitter.com/d0iHSEdylF
— Science! (@IoniaScience) October 11, 2023
NASA's OSIRIS-REx mission successfully returned a sample from the asteroid Bennu after a seven-year journey. What the probe had in stored surprised the scientists. pic.twitter.com/3U9dmDcE6D
— Interesting Engineering (@IntEngineering) October 7, 2023