Na konci roku 1922, přesněji řečeno 30. prosince 1922 byli Rusové a Ukrajinci velkými spojenci. Ten den totiž, ještě společně s Bělorusy, Gruzínci, Armény a Ázerbájdžánci, založili Svaz sovětských socialistických republik. Státní útvar, který se rozkládal na více než šestině planety a přes prvotní posměšky, měl v následujících letech být jednou ze sil, které určovaly světové dění. Postupně se k němu přidávaly další, zejména asijské republiky a když v roce 1939 Moskva zabrala i tři pobalské republiky - Litvu, Lotyšsko a Estonsko, byla podoba SSSR konečná.
Největšího rozmachu Sovětský svaz dosáhl ve chvíli, kdy Rudá armáda, za pomoci západních spojenců, vyhrála druhou světovou válku. Sovětský vůdce Josif Stalin se tak stal jedním z nejmocnějších mužů světa a když v roce 1949 oznámil, že SSSR vlastní jadernou bombu, bylo jasné, že jsou na světě jen dva skuteční hegemoni - Spojené státy americké a právě Sovětský svaz.
Ten však po Stalinově smrti začal pomalu upadat, což ovlivnil i další z vůdců Nikita Chruščov odhalení Stalinových zločinů na vlastním lidu a Leonid Brežněv následně řadou špatných ekonomických rozhodnutí. Oslav sedmdesátých let svého vzniku se proto Sovětský svaz už nedočkal.
Jeho rozpad 26. prosince 1991 byl už očekávanou událostí, kdy jeho poslední vůdce Michail Gorbačov nedokázal ukočírovat reformy, které sám nastolil a které nakonec celý moloch zničily.