Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy

Vědci z Botanického ústavu AV ČR přišli s překvapivým zjištěním, že tropické cyklóny mohou mít pozitivní vliv na ohrožené oblasti boreálních lesů, známých jako tajga.

tajga

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Oteplování a sucho ohrožují boreální lesy, známé jako tajga, a způsobují rychlý úbytek stromového patra. Mírné druhy stromů přitom nestíhají migrovat dostatečně rychle na sever a takové změny vedou k degradaci těchto cenných ekosystémů. Vědci z Botanického ústavu AV ČR však objevili překvapivý faktor, který může tento proces zpomalit – tropické cyklóny.

Tyto silné meteorologické jevy, které stále častěji zasahují jižní okraj tajgy, mohou mít pozitivní vliv. Tropické cyklóny přinášejí potřebné srážky do suchých oblastí, což zmírňuje úmrtnost stromů v důsledku sucha. Kromě toho narušují husté jehličnaté porosty, čímž otevírají prostor pro šíření stromů z mírného pásma, které by se jinak těžko prosadily.

Další výzvou jsou požáry, které se v tajze vyskytují čím dál častěji kvůli nahromaděnému suchému dřevu. Studie naznačuje, že tropické cyklóny mohou zmírnit sucho a podpořit růst odolnějších listnatých stromů, což by mohlo snížit riziko požárů. I když jsou cyklóny většinou vnímány jako destruktivní síly, v kontextu klimatické změny mohou paradoxně přispět k zachování tajgy a přechodu k odolnějším ekosystémům.

Vědci se však shodují na tom, že je potřeba pokračovat v monitorování těchto procesů a zjistit, jak mohou tropické cyklóny pomoci stabilizovat ekosystémy v severní polokouli.

Autor: Šimon Mitro

Související

Neutrino
Ostatní Věda

Neutrino váží méně, než se čekalo. Češi pomohli stanovit světový rekord

Mohyla_Hanče_a_Vrbaty
Domácí

Začíná boj o autobusy na Zlaté návrší. Je možné, že linka na hřebeny hor skončí

Břehouš černoocasý
Domácí Příroda

Tůně na Zbudovských blatech ožívají díky solárním čerpadlům

les
Domácí Příroda

Nový systém monitoruje stav českých lesů v reálném čase