Kosmické spršky plné železa? Čeští fyzici mění pohled na záření z vesmíru
Kosmické záření nejvyšších energií možná netvoří lehké částice, jak se dosud předpokládalo, ale jádra těžkých kovů.
Kosmické záření nejvyšších energií možná netvoří lehké částice, jak se dosud předpokládalo, ale jádra těžkých kovů.
Tým českých vědců poprvé detailně popsal, jak funguje enzym Nedd4-2, který hraje zásadní roli při udržování správné hladiny sodíku v těle.
Ve Zlíně odstartoval unikátní výzkumný projekt, který má přiblížit netopýry jako důležité, ale často nepochopené obyvatele měst.
Nový výzkum vědců z Akademie věd ČR odhalil, že u Alzheimerovy choroby se problémy se sociální interakcí objevují mnohem dříve než paměťové poruchy, které jsou dosud považovány za hlavní příznak nemoci.
Nedávná studie vědců z Fyziologického ústavu AV ČR ukázala, že nepravidelný režim světla a stravování může vést k závažným metabolickým poruchám.
Po příčině zemětřesení, které se po roce vrátilo a jižních Čech, vědci pátrají. Navíc bylo prakticky stejně silné jako loni.
Příroda opět překvapuje. Stejné chemické látky, které lidé používají k uchování potravin, využívají i brouci k ochraně svých houbových zahrádek.
Neutrino, tajemná částice všudypřítomná ve vesmíru, je podle nejnovějších měření lehčí, než se dosud předpokládalo.
Vědci z Botanického ústavu AV ČR přišli s překvapivým zjištěním, že tropické cyklóny mohou mít pozitivní vliv na ohrožené oblasti boreálních lesů, známých jako tajga.
Česko získalo nový expertní systém, který poskytuje podrobné a aktuální informace o stavu lesních ekosystémů.