Nakazit se můžete pouze konzumací syrového nebo nedostatečně tepelně upraveného masa dravých ryb, jako je okoun říční a štika obecná. I když škulovec široký může dorůst až několika metrů, většinou nezpůsobuje závažné zdravotní komplikace a onemocnění je snadno léčitelné.
37letý muž se nakazil loni v říjnu v jižních Čechách, kde snědl syrové jikry štiky. Po dvou měsících pociťoval žaludeční a střevní potíže. Nakonec vyloučil část tasemnice a lékařské vyšetření potvrdilo přítomnost vajíček škulovce širokého.
Životní cyklus škulovce zahrnuje dva mezihostitele. Infekční larvy se vyvíjejí ve svalovině a vnitřních orgánech sladkovodních dravých ryb. Hlavním hostitelem je pak člověk, kromě lidí se mohou parazitem nakazit i psi nebo kočky.
Škulovec je ale poslední dobou poměrně vzácný parazit. Odborníci jeho výskyt mapují od roku 1900 a potvrzují, že se ohniska vyskytovala především v alpských jezerech v Itálii, Francii, Švýcarsku a nejvíce pak v Rusku.
Protože podrobné testy u stovek ryb z Lipna nepotvrdily plošný výskyt nákazy, parazitologové se domnívají, že škulovce do Lipna mohl přinést turista, který vajíčka vyloučil spolu se stolicí do vody.
Riziko nákazy zůstává velmi nízké. Odborníci uklidňují veřejnost, že běžná tepelná úprava nebo hluboké zmrazení ryb larvy škulovce účinně zničí.