středa 2. dubna 2025

Starliner úspěšně doputoval na Zemi. Posádka však zůstala na ISS

Boeingův vesmírný modul Starliner úspěšně přistál po zkušebním letu bez posádky. Problémy s pohonným systémem však znamenaly, že astronauti museli zůstat na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a vrátí se až příští rok s lodí SpaceX.

profimedia-0905521505

Foto po přistání Starlineru zpátky na Zemi.
Zdroj: Profimedia

  • Foto po přistání Starlineru zpátky na Zemi.
  • Zdroj: Profimedia

Vesmírný modul Starliner od americké společnosti Boeing, který měl sloužit k přepravě astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, se vrátil na Zemi bez posádky. Přistál v Novém Mexiku po úspěšném sestupu, při kterém zvládl brzdicí manévr i sestup atmosférou pomocí padáků. Přestože let proběhl bez dalších incidentů, NASA se rozhodla nepřepravovat astronauty zpět na Zemi kvůli obavám z poruch v pohonném systému.

Původní plán mise počítal s návratem astronautů Barryho Wilmora a Sunity Williams, kteří se na ISS nacházejí od června. NASA se však rozhodla neohrožovat posádku kvůli problémům s únikem hélia a pohonnými tryskami. Namísto toho se oba astronauti vrátí až v únoru příštího roku na palubě lodi Crew Dragon od SpaceX, což prodlouží jejich pobyt na stanici z původních osmi dní na více než osm měsíců.

Starliner čelí dlouhodobým problémům, které Boeingu způsobily ztráty ve výši 1,5 miliardy dolarů. Přestože inženýři tvrdí, že loď by mohla astronauty bezpečně dopravit zpět na Zemi, NASA s tím nesouhlasila. Pro Boeing je to další z řady neúspěchů, které zahrnují problémy s jinými produkty, jako je letadlo 737 Max.

Autor: Šimon Mitro

Související

Start mise Fram2
Zahraniční Vesmír

SpaceX vyslala první civilní posádku na orbit kolem pólů Země

profimedia-0980755049
Zahraniční Vesmír

První soukromý let přes oba zemské póly. Bitcoinový miliardář vede unikátní misi

Zatím jsou nejmodernějšími americkými stíhačkami F-35 od firmy Lockheed Martin.
Zahraniční

Trump oznámil, že Boeing postaví novou generaci stíhaček F-47

Venuše
Zahraniční Vesmír

Polibek od Venuše. Planeta projde mezi Zemí a Sluncem