Po deseti letech přišel průlom v léčbě Alzheimera. Vědci z americké farmaceutické společnosti vyvinuli nový lék, který dokáže zpomalit toto mozek devastující onemocnění, a to až o třetinu. Společnost chce v několika příštích měsících zahájit proces schválení léku pro použití v nemocnicích.
Klinické studie se zúčastnilo 1 734 pacientů v nejranějších stádiích choroby. Lék dostávali v podobě měsíční infuze, dokud nezmizely výrazné plaky na mozku, které nemoc způsobuje. Tempo onemocnění se zpomalilo asi o 29 až 30 procent. Lék umožnil lidem i déle normálně žít. Mohli delší dobu třeba řídit auto, nebo se věnovat svým koníčkům.
Léčba má ale i svojí stinnou stránku. Častým vedlejším účinkem je totiž otok mozku. Minimálně dva dobrovolníci na tuto diagnózu při testování zemřeli. „Důležité jsou pro nás hlavně potenciální klinické přínosy, které může lék poskytnout. To, že existují rizika, která mohou být vážná a život ohrožující, je bohužel u účinných způsobů léčby smrtelných nemocí poměrně běžné,“ řekl viceprezident pro výzkum a vývoj v oblasti neurověd společnosti Eli Lilly Mark Mintun.
Podle některých odborníků by se mělo v budoucnu zapracovat i na postupu diagnostikování Alzheimerovy choroby. Pokud by měl být lék přínosem hlavně pro pacienty, kteří mají nemoc teprve v ranném stádiu, je třeba aby lidé s neurologickou diagnózou podstupovali detailnější vyšetření. Třeba v Británii má sken mozku, který Alzheimera odliší od jiných druhů demence, proti kterým by byl lék k ničemu, jen asi procento lidí. Cena léku by se mohla pohybovat v přepočtu kolem 550 tisíc korun na osobu za rok.