SpaceX vyslala dvě lunární sondy na historickou misi k Měsíci

Raketa Falcon 9 od SpaceX odstartovala k Měsíci. Nese dvě lunární sondy, které otevírají novou éru průzkumu a vesmírných technologií.

profimedia-0953825992

SpaceX mise se sondami Firefly a Blue Ghost (15. 1. 2025)
Zdroj: Profimedia

  • SpaceX mise se sondami Firefly a Blue Ghost (15. 1. 2025)
  • Zdroj: Profimedia

Ve středu odstartovala raketa SpaceX Falcon 9 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Na palubě nesla dvě lunární sondy od různých společností – Blue Ghost od americké Firefly Aerospace a Resilience od japonské Ispace. Obě sondy mají za cíl prozkoumat povrch Měsíce a přispět k budování dlouhodobé lidské přítomnosti na jeho povrchu.

Blue Ghost je první lunární sondou společnosti Firefly Aerospace. Přistání plánuje v lokalitě Mare Crisium, tedy „Moři krizí“, kde bude zkoumat povrch Měsíce a testovat inovativní technologie, například samočisticí sklo či systém sběru vzorků půdy. Mise je součástí programu Artemis, jehož cílem je návrat lidí na Měsíc po více než 50 letech.

CEO Firefly Jason Kim označil současnou dobu za zlatou éru „lunární ekonomiky“ a zdůraznil význam výzkumu pro budoucnost vesmírného průmyslu. Blue Ghost plánuje přistát 45 dní po startu, přičemž mise na povrchu potrvá 14 dní do příchodu lunární noci.

Resilience, sonda společnosti Ispace, míří na Mare Frigoris, tedy „Moře chladu“. Po neúspěšné misi v roce 2023, kdy její předchůdce havaroval, přichází společnost s vylepšenými technologiemi a cílem provést měkké přistání. Sonda nese miniaturní rover a experimenty zaměřené na produkci potravin z řas a využití vody na Měsíci.

Podle finančního ředitele společnosti Jumpeie Nozakiho mise čerpá z poznatků získaných během první neúspěšné mise a má nyní vyšší šanci na úspěch. Přistání je plánováno během čtyř až pěti měsíců.

Obě sondy s sebou nesou i umělecké a symbolické předměty. Na palubě Resilience je například miniaturní červený domeček od švédského umělce Mikaela Genberga, který symbolizuje lidskou schopnost překonávat nemožné.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0702379491
Domácí Výročí

Planetka Purkyně slaví 40 let. Objev patří Mrkosovi

asteroid
Zahraniční Vesmír

Pravděpodobnost srážky Země s asteroidem vzrostla. Zničil by metropoli

asteroid
Zahraniční Vesmír

Asteroid by mohl zasáhnout Zemi za sedm let

Bledě modrá tečka. Zemi ze vzdálenosti 6 miliard kilometrů vyfotila sonda Voyager 1.
Zahraniční Výročí

Ikonická fotografie Země z vesmíru slaví 35 let