čtvrtek 21. listopadu 2024

Sonda Europa Clipper překonala technické potíže. Prozkoumá oceány u Jupiteru

NASA dala zelenou k říjnovému startu sondy Europa Clipper po vyřešení problému s tranzistory. Mise za 5,2 miliardy dolarů má zkoumat možnou obyvatelnost podzemního oceánu na ledovém měsíci Jupitera.

Vizualizace sondy Europa Clipper

Vizualizace sondy Europa Clipper
Zdroj: NASA

  • Vizualizace sondy Europa Clipper
  • Zdroj: NASA

Sonda Europa Clipper, připravovaná k startu příští měsíc, prošla po důkladném přezkoumání technických problémů úspěšně závěrečnými testy. Tranzistory, které vzbuzovaly obavy kvůli možnému selhání v silném radiačním prostředí Jupitera, podle NASA nebudou bránit v plnění mise. „Po pečlivém testování máme plnou důvěru, že sonda zvládne původní plán průzkumu Europy,“ uvedl projektový manažer Jordan Evans.

Mise Europa Clipper se zaměří na zkoumání podzemního oceánu, který by mohl být ukryt pod ledovým povrchem měsíce Europa. Cílem je zjistit, zda by tento oceán mohl být obyvatelný. Vědci předpokládají, že díky teplu vznikajícímu slapovými silami Jupitera by zde mohly existovat podmínky vhodné pro život. „Pokud by byla potvrzena obyvatelnost, otevřelo by to nový pohled na hledání života ve vesmíru,“ uvedl Curt Niebur z NASA.

Sonda, která je poháněná solární energií, má v rámci svého vědeckého programu provést 49 blízkých průletů kolem Europy mezi lety 2031 a 2034.

Autor: Šimon Mitro

Související

GcyLlYAbcAESwsS
Zahraniční

Let Muskovy rakety skončil nezdarem. Startu přihlížel i Trump

měsíc
Zahraniční Vesmír

Nové důkazy potvrzují vulkanickou aktivitu na odvrácené straně Měsíce

Foto z mise Apolla 12 po přistání na Měsíci.
Zahraniční Vesmír

Před 55 lety vzlétlo Apollo 12. Člověk podruhé přistál na Měsíci

F-qRkvQXwAAlf0W
Domácí

Obloha nabízí další nebeské divadlo. Možná dojde i na ohnivé koule