Nad Joem Valachim, protřelým italsko-americkým kriminálníkem, se už houpala oprátka za řadu drogových deliktů i vraždu spoluvězně, nakonec mu ale osud dal zcela jinou roli. Právě blízkost popravy Valachiho donutila ke spolupráci, kterou po něm požadovaly americké úřady. Svou výpovědí, kterou učinil před šedesáti lety, 9. září 1963, před americkým kongresem totiž vyrazila dech i otrlým vyšetřovatelům. Valachi se totiž poprvé v historii rozpovídal o praktikách mafie, kterou nazýval Cosa Nostra, tedy Naše věc. Výslech trval několik dní a přenášela jej televize.
Valachi do detailu popsal všechny praktiky, zvyklosti i rituály mafie, uvedl klíčové osobnosti struktury a sám se přiznal k účasti na desítkách vražd. Jeho svědectví utvrdilo vedení FBI v tom, že skutečně existuje organizovaná zločinecká síť, která navíc prorůstá do nejvyšších společenských i politických pater. Do té doby se mělo za to, že mafie je pouze činnost jednotlivců či malých skupin, které si navzájem konkurují.
Valachi chtěl o působení mafie vydat v roce 1966 i knihu, to mu ale zásah z politických kruhů znemožnil. K vydání došlo až později, ve chvíli, kdy už autor pomalu umíral ve věznici v Texasu. Rok po jeho smrti, v roce 1972, vznikl film Valachiho svědectví s Charlesem Bronsonem a Linem Venturou v hlavních rolích.