sobota 19. dubna 2025

Smrk ztepilý je ohrožený druh. Vědci bojují o jeho záchranu v Krušných horách

Smrk ztepilý by se měl v hojném množství vrátit do krušnohorské oblasti. Tam jej skoro vymýtil průmysl severních Čech, který stál zejména na uhelných elektrárnách.

tz_zachrana-krusnohorskeho-smrku7b-768x510

Krušnohorská oblast se zbytky porostu smrku ztepilého.
Zdroj: VÚLHM

  • Krušnohorská oblast se zbytky porostu smrku ztepilého.
  • Zdroj: VÚLHM

Lesy v Krušných horách patřily v druhé polovině 20. století mezi nejvíce zpustošené oblasti, za což mohla zejména řada uhelných elektráren v severočeské oblasti. Nyní už se řadu let pracuje na obnově porostu včetně boje o zachování smrku ztepilého, který z krušnohorských kopců takřka vymizel. S tím souvisí i snaha Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, jehož pracovníci začali ve velkém vysazovat sazenice tohoto stromu, který by měl Krušným horám vrátit jejich původní ráz.

Vědci se nyní soustředí na záchranu a zachování genetických zdrojů původního krušnohorského smrku ztepilého metodami jeho vegetativního množení a zakládání reprodukčních výsadeb. Dosavadní výsledky ukazují, že bude možné zakládat nové lesy, kdy jejich kostru budou tvořit právě nyní vzácné krušnohorské smrky. Lesníci si od toho slibují stabilizaci lesních ekosystémů v extrémních horských podmínkách.

Obnově Krušných hor by měl také výrazně prospět celoevropský odklon od těžby uhlí. Právě ta se v letech 1945 až 2000 podepsala na neutěšeném stavu celé lokality.

Autor: Jan Skala

Související

Blick_zum_Keilberg_vom_Fichtelberg_im_Winter
Domácí

Teploty spadly hluboko pod nulu. Nejchladněji bylo na západě Čech

Lom Československé armády
Domácí

Hnědouhelný lom je domovem vzácných druhů rostlin a živočichů

povrchový uhelný lom
Domácí

Evropa hledá cestu k transformaci uhelných regionů

Povrchový_uhelný_lom_Jiří_(3)
Ekonomika

Sokolovská uhelná skončí s těžbou uhlí do pěti lety. Údajně definitivně