Rudolfov vstává z popela. Tam, kde Karel Čapek dopsal Krakatit, se znovu točí pivo

Čtyřicet let to vypadalo, že kdysi slavný výletní restaurant Rudolfov v Jindřichově Hradci čeká demoliční výměr. Teď se ale vyhlášené místo se znovu probírá k životu.

preview

Takto vypadá Rudolfov dnes, po náročné rekonstrukci.
Zdroj: Národní památkový ústav

  • Takto vypadá Rudolfov dnes, po náročné rekonstrukci.
  • Zdroj: Národní památkový ústav

Kdysi slavná jindřichohradecká restaurace Rudolfov znovu ožívá. Po čtyřiceti letech, kdy stavba připomínala ruiny, se v ní znovu točí pivo. Provozovatelé spustili zatím omezený provoz, otevřeno je jen v pátek a o víkendu. Když se Rudolfov po desítkách let znovu o víkendu poprvé otevřel, přilákala restaurace stovky návštěvníků.

Restaurace z druhé poloviny devatenáctého století zažívala dobu největší slávy hned po otevření, kdy byla vyhledávaným místem například pro hudebního skladatele Bedřicha Smetanu, ale pak i za první republiky. Právě zde dopsal Karel Čapek svůj slavný román Krakatit, který začal tvořit na zámku Chyše, když jej k němu inspiroval výbuch muniční továrny v Plzni-Bolevci, který spisovatele z dálky pozoroval.

Rudolfov začal chátrat po druhé světové válce, ale do roku 1985 nabízel pohostinskou činnost, to už však měl daleko do své někdejší slávy. Po revoluci jeho záchranu ještě více zkomplikovaly restituční nároky původních majitelů, šlechtického rodu Černínů.

Autor: Jan Skala

Související

743010b
Domácí

Zubačka v Tanvaldu se rozpadá. Její oprava vyjde na půl miliardy korun

1280px-Štědrá_-_zámek
Domácí

Obec Štědrá zachránila tamní zámek. Zatleskali jí i památkáři

Dálnice_D5_-_Tunel_Valík
Domácí

Dálnice D5 u Plzně se začala propadat. Opravy se ale dočká až příští rok

Lovosice,_nádraží,_III._nástupiště
Domácí

Na stovky milionů už vyšla oprava lovosického nádraží. A bude stát další