úterý 1. dubna 2025

Rozhodla se zůstat do hořkého konce. Miladu Horákovou zatkli před 75 lety

Od zatčení Milady Horákové dnes uplynulo 75 let. Její životní příběh je dosud stále živý.

horáková

Milada Horáková přes soudem v roce 1950.
Zdroj: Youtube

  • Milada Horáková přes soudem v roce 1950.
  • Zdroj: Youtube

Přestože věděla, že ji čeká nejtvrdší trest, rozhodla se Milada Horáková neemigrovat a zůstala v Československu, ačkoliv se kolem ní už stahovala smyčka Státní bezpečnosti. Právě příslušníci komunistické tajné služby si pro ni, jako bývalou poslankyni Národního shromáždění, přišli do její kanceláře v Masné ulici, když se psal datum 27. září 1949. Tehdy, před 75 lety, to byl poslední den, který, alespoň částečně, Horáková prožila na svobodě.

Poté už jen následovala řada výslechů, při kterých se bývalá členka tehdy už zakázané, národně socialistické strany, doznávala k tomu, že chtěla změnit poměry v republice a dokonce k tomu, že usilovala o život prezidenta Klementa Gottwalda a prvního tajemníka KSČ Rudolfa Slánského. Na jejích výpovědích byl postaven proces, který vešel do dějin a na jehož konci byly čtyři rozsudky trestu smrti. Jeden z nich právě pro Horákovou.

Tečku za celým procesem udělala až poprava z 27. června 1950, přestože o milost žádal napříkald Albert Einstein nebo Elenaor Rooseveltová či Winston Churchill. Kromě Sovětského svazu a Albánie, byla Horáková jedinou ženou, která během komunistických procesů přišla o život na šibenici. Posmrtné rehabilitace se dočkala částečně v roce 1968, ovšem plné až po roce 1990.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0669952322
Domácí

Kauza parkovacího domu nekončí. Obviněný je i bývalý hokejista Janecký

Germanwings
Zahraniční Výročí

Před 10 lety zahynulo 150 lidí při úmyslném pádu letadla v Alpách

ab77ec623d196bf82bb0283bedacb76d
Film a TV

Kačírková byla hvězda poválečného filmu. Hrála i v prvním tuzemském videoklipu

Prague_liberation_1945_konev
Domácí

Návrat o desítky let zpět. Znovu se přepisují dějiny konce války