Podle prvotních údajů zveřejněných americkým Úřadem pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je průměrná délka života v USA nyní 77,5 let. Jde o nárůst o 1,1 roku oproti datům z covidem zasaženého roku 2021. „Průměrná délka života stoupla poprvé za dva roky," říká demografka Elizabeth Arias z Oddělení vitálních statistik CDC a spoluautorka studie.
„Pro mě jsou tyto čísla poměrně ponurá,“ uvádí Jacob Bor, profesor globálního zdraví a epidemiologie na bostonské univerzitě. „Rozsah, do jakého se délka života zotavila, je daleko od toho, v co jsme doufali.“ Průměrná délka život vzrostla v roce 2022 především díky menšímu počtu koronavirových úmrtí.
Byly také zaznamenány poklesy úmrtnosti způsobené srdečními chorobami, úrazy, nádory a vraždami. Tyto poklesy však byly vykompenzovány nárůstem úmrtnosti způsobené chřipkou a zápalem plic, komplikacemi při porodu, onemocněním ledvin a podvýživou.
Výzkumníci zdůrazňují, že délka života v USA výrazně zaostává za jinými bohatými zeměmi. Eileen Crimmins, předsedkyně gerontologie na University of Southern California, uvádí: „Začali jsme zaostávat ve srovnání s ostatními zeměmi v 80. letech a stále více zaostáváme.“ Existují také obrovské rozdíly v délce života podle rasy a etnické příslušnosti v rámci americké populace. Elizabeth Arias z CDC upozorňuje na fakt, že američtí indiáni a Afroameričané mají pravidelně nižší průměrnou délku života než běloši.
Loňská doba dožití v Česku činila u mužů 76,1 let a u žen 82 let.